חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הנחיות לאחר שאיבת ביציות

לימים שלאחר שאיבת ביציות ישנם מאפיינים ייחודיים אותם חשוב להכיר. מרבית תופעות הלוואי השכיחות כמו כאבים, הפרשה דמית, נפיחות בבטן ועצירות הן זמניות וצפויות לחלוף תוך ימים או שבועות ספורים. שמירה על מנוחה, שתייה מרובה תזונה נכונה והימנעות מפעילות מאומצתיכולות לסייע להקל על אי הנוחות בתקופה זו. במקרים חריגים של תסמינים חמורים או ממושכים, חשוב להתייעץ עם הרופא המטפל.

תוכן עניינים

הנחיות לאחר שאיבת ביציות

מספר עובדות על ההליך

  • שאיבת ביציות היא הליך כירורגי קצר במסגרתו נשאבות משחלות האישה ביציות שיועברו לאחר מכן להפריה במעבדה ובהמשך יוחזרו לרחם כעוברים. ניתוח היא מילה גדולה ומפחידה, אבל ההליך נעשה למעשה דרך הנרתיק בעזרת US כך שאין אין צלקות או תפרים וזמן ההחלמה הינו קצר.
  • שאיבת הביציות מתרחשת בערך כ- 10-12 ימים לאחר התחלת תרופות מבוססות הורמונים שנועדו לגרות את השחלות ולעודד הבשלת ביציות.
  • ההליך נמשך בדרך כלל רק 10-15 דקות ממתן ההרדמה ועד לסיום הליך השאיבה.
  • כמעט ואין סיכונים של ממש בהליך שאיבת הביציות בשל אופיו הקל יחסית של הניתוח בהשוואה להליכים רפואיים אחרים. ובכל זאת, קיימים סיכונים מסוימים ובהם דימום, זיהום, כמו גם אפשרות לנזק למעיים או לשלפוחית השתן.
  • לאחר שאיבת הביציות הן יועברו למעבדה לצורך הפרייתן (במשך מספר ימים).

מה צריך לעשות אחרי שאיבת ביציות?

לאחר השאיבה המטופלת תישאר להשגחה למשך כשעתיים.

  • לאחר שאיבה שמבוצעת בהרדמה אסור לנהוג. על כן יש לוודא כי יש מלווה לאחר הפרוצדורה שישהה עם המטופלת בשעות שלאחר מכן.
  • מומלץ להימנע משכיבה ממושכת.
  • להימנע מפעילות גופנית מאומצת למשך מספר ימים .
  • להרבות בשתיית מים ולאכול כרגיל.

הליך שאיבת הביציות הוא אבן דרך משמעותי במסגרת טיפולי IVF. ההמלצה הראשונה היא להקפיד על מנוחה אחרי שאיבת ביציות. במידה ואין סיבוכים או כאבים משמעותיים ניתן לחזור לעבודה כבר למחרת. מומלץ גם לשתות לפחות 2.5 ליטר מים ביום.

משום שעלול להיות דימום קל מהנרתיק לאחר השאיבה כדאי שלא לרחוץ בבריכה או ביום במשך מספר ימים לאחר השאיבה. הדקירות בנרתיק במהלך ההליך עלולות לגרום לחתכים זעירים ומסיבה זאת מומלץ גם להימנע מרחצה בג'קוזי.

בהתאם להנחיות הרופא המטפל, למחרת השאיבה יש ליטול את התרופות שנרשמו.

החזרת העוברים לרחם צפויה להתבצע כיומיים – 5 ימים לאחר שאיבת הביציות.

מה מרגישים אחרי שאיבת ביציות?

למעט הנפיחות בבטן וכאבים זמניים, רוב הנשים חשות באותה תקופה ייחודית עייפות, שינויים במצב הרוח, רגישות קלה במתן שתן ועצירות. כל אלה הן תופעות צפויות שאמורות לחלוף במהירות.

פעילות גופנית אחרי שאיבת ביציות

מספר ימים לאחר השאיבה, ניתן לחזור בהדרגה לפעילות הגופנית הרגילה של המטופלת. חשוב להימנע מפעילות גופנית אינטנסיבית עד קבלת המחזור הבא. פעילויות קלות כמו הליכה או שחייה הן מומלצות ועשויות לסייע בהקלת הנפיחות והכאב.

עצירות אחרי שאיבת ביציות

עצירות ידועה כתופעה נלווית שכיחה בגלל הטיפול הורמונלי המרובה. היא עשויה להיגרם גם מהכאבים והשימוש בתרופות משככות. מומלץ להקפיד על תזונה עשירה בסיבים תזונתיים, שתיית נוזלים רבים ופעילות גופנית קלה למניעת עצירות.

גם נפיחות בבטן אחרי שאיבה היא שכיחה ונורמלית. מדובר בתופעה צפויה שתרד בהדרגה עם הזמן. ניתן להקל עליה באמצעות שתיית נוזלים רבים, תזונה דלת נתרן, מנוחה ופעילות גופנית מתונה. במקרים קיצוניים של נפיחות חמורה יש לפנות לטיפול רפואי.

האם צפויים כאבים לאחר שאיבת ביציות?

ייתכנו כאבים לאחר ההליך, ובין היתר כאב קל באזור הנרתיק או התכווצויות בבטן למשך מספר ימים. תיתכן גם בטן נפוחה אחרי שאיבת ביציות ואפילו דימום קל. יחד עם זאת, במרבית המקרים מדובר בתופעות קלות שחולפות לאחר זמן קצר.

במידה ומופיעים כאבי בטן עזים, חולשה ניכרת או חום – יש לפנות לטיפול רפואי בהקדם.

נשים הנוטלות תרופות פוריות נמצאות בסיכון לפתח תסמונת גירוי יתר שחלתי (OHSS), הגורמת לנפיחות השחלות, כאבים, שלשולים וקוצר נשימה. תופעות קלות של תסמונת גירוי יתר שחלתי הן נפיחות בבטן

ווסת אחרי שאיבת ביציות

כמה זמן אחרי שאיבת ביציות מקבלים מחזור? במידה ולא מבוצעת החזרת עוברים לרחם הווסת אמורה להגיע 12-5 יום לאחר השאיבה. קבלת מחזור לאחר שאיבת ביציות משתנה בהתאם לפרוטוקול הטיפול שנבחר עבור המטופלת. שינויים במועד קבלת המחזור ובאורכו לאחר שאיבת הביציות הם נורמליים ללא סיבה לדאגה. במקרים חריגים של איחור וסת ממושך או דימומים, כדאי להתייעץ עם הרופא המטפל.

יש להבחין בין קבלת מחזור לבין דימום קל מהנרתיק, שהוא חלק מתופעות הלוואי של שאיבת הביציות. במידה והכאב או הדימום אינם מתמעטים או מחריפים יש לפנות בהקדם לרופא מטפל או לחדר מיון.

שאיבת הביציות היא כלי חשוב בדרככן להפוך להורים, וצעד משמעותי לקראת היריון. באמצעות הכנה הנכונה ולמידה על התהליך, תוכלו לעבור את ההליך בצורה חלקה ונוחה ככל הניתן. צוות המרפאה כאן כדי ללוות ולתמוך בכן בכל שלב ושלב לפני ואחרי הטיפול.

אחרי שאיבת ביציות ולקראת החזרתן

פרופסור שי אליצור מומחה פוריות מלווה נשים בכלל שלבי טיפולי הפוריות ובכלל זה הליך שאיבת ביציות.

במסגרת הטיפולים הניתנים בקליניקה של פרופסור אליצור, טיפולי פוריות ללא הורמונים לנשים המעוניינות להימנע מקבלת טיפול הורמונלי, טיפול במקרים מורכבים בהם המטופלת סובלת מאנדומטריוזיס – מחלה הנפוצה אצל נשים בגיל הפריון, טיפולי שימור פוריות והקפאת ביציות לנשים שמעוניינות בכך ולנשים עם ירידה בתפקוד השחלתי.

פרופ' אליצור מקבל במרפאתו מטופלות גם בהסדרים עם ביטוחים פרטיים וקופות חולים.

אנחנו מזמינים אתכן ליצור קשר עם המרפאה לצורך תיאום תור, קבלת ייעוץ והכוונה  053-3310987

דילוג לתוכן