מעקב הריון

 
ד"ר שי אליצור מבצע במרפאתו מעקבי הריון. הוא מטפל בנשים שהרו באופן טבעי או לאחר טיפולי פוריות. לרב, מומלץ על ביקור מעקב חודשי במרפאה לבדיקת תקינות ההיריון.

תקופת ההיריון מיוחדת ומרגשת מאוד, ומומלץ במהלכה לבצע מעקב רפואי מסודר הכולל בדיקות שונות. במהלך ההיריון ניתן לשמור על שגרת חיים רגילה, תוך כדי שמירה על אורח חיים בריא (מה שמומלץ תמיד...). פעילות גופנית מתונה, כמו הליכה ושחייה, הינה מבורכת, אלא אם כן תודרכת אחרת על ידי הצוות הרפואי! כמו כן, מומלץ להקפיד לאכול ארוחות מאוזנות ובזמנים קבועים (הרבה ירקות ופירות, קטניות ודגנים מלאים, תרד, אגוזים, טחינה ובשר דל שומן). בנוסף לכך, חשוב לשתות בכמות מספיקה ולנוח כמה שדורש גופך! במהלך ההיריון לא עושים דיאטות הרזיה, אבל אין זה אומר שצריך לאכול בשביל שניים (או שלשה...)!

ניתן לקיים יחסי מין אלא אם תודרכת אחרת על ידי הצוות הרפואי! כמובן, הימנעי מעישון ושתיית אלכוהול. הקפידי לקחת חומצה פולית ותכשיר מולטי-ויטמינים, ובמידת הצורך תרופות נוספות, בהתאם למה שינחה אותך הצוות הרפואי. בהריונות שהושגו לאחר טיפולי IVF, אני ממליץ להמשיך ליטול את תכשירי הפרוגסטרון (קרינון, אנדומטרין, אוטרוגסטן) עד לשבוע 9.

מעקב ההיריון כולל מספר בדיקות שמפורטות בהמשך. מומלץ לבדוק מול קופת החולים והביטוחים הרפואיים בנוגע להשתתפות בעלות הבדיקות.
 

בדיקות היריון

 
ביקור ראשון: בדיקות דם ושתן, בדיקות דם לסקר גנטי, US לקביעת גיל ההיריון ותקינותו.
שבוע 11-14: בדיקת אולטרה-סאונד לשקיפות עורפית. ניתן לשלב בדיקות דם של סקר שליש ראשון.
שבוע 14-16: סקירת מערכות מוקדמת באולטרה-סאונד.
שבוע 16-20: בדיקת "חלבון עוברי" המתבצעת בבדיקת דם והשלמת בדיקות דם של סקר שליש ראשון.
שבוע 16-20: דיקור מי שפיר (אם צריך).
שבוע 20-24: סקירת מערכות שנייה באולטרה-סאונד.
שבוע 24-26: בדיקת דם להעמסת סוכר.
שבוע 28-36: בדיקה לנשאות GBS בנרתיק.
שבוע 32: מעקב גדילה של העובר באולטרה-סאונד.
 
במהלך ההיריון, מומלץ לבצע מעקב תקופתי של מדידת לחץ דם, בדיקת שתן כללית ותרבית שתן. כמובן שלא בכל הריון יש צורך לבצע את כל הבדיקות וכמו כן קיימות גם בדיקות נוספות שמבוצעות במהלך ההיריון במידת הצורך.
 
האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.