טיפולי פוריות

 
השאיפה להורות ולילדים הינה אחת מהמאווים הבסיסיים הטבועים בנו כבני אדם עוד משחר קיומנו כמין האנושי. רחל אימנו ביטאה אולי יותר מכל את התסכול הנוראי שבעקרות באומרה: "הבה לי בנים ואם אין – מתה אנוכי".
 

הסטטיסטיקה של ההריונות

 
הסיכוי של בני זוג, ללא בעיית פוריות (!), להרות באופן טבעי הוא כ - 25% בכל חודש.
כ - 85% מהזוגות יצליחו להרות תוך כשנה ולכן לרב לא נהוג להתחיל בברור פוריות קודם לכן.
 

מתי כדאי לפנות למומחה לטיפולי פוריות?

 
שימו לב! במידה ויש חשד לתהליך שיכול לפגוע בפוריות כמו: אישה מעל גיל 35, מחזורים לא סדירים, דלקות חוזרות באגן, כאבים עזים בזמן הדימום הוסתי, הפסקות הריון או ניתוחים בעבר, סיפור משפחתי של בעיות בפוריות, הפרעות בהתפתחות המינית אצל האישה או הגבר או טיפולים כימותרפיים בעבר - מומלץ לא להמתין שנה אלא לפנות בהקדם לייעוץ אצל מומחה פוריות. מומחה הפוריות יבדוק האם קיימת אצל בני הזוג בעיה ויוכל להתאים לכם את הטיפול הטוב ביותר.
 

תנאים להיריון

 
על מנת שאישה תהרה צריכים להתקיים מספר תנאים:
 

תהליך ביוץ תקין

 
במהלך המחזור החודשי של האישה מתפתח זקיק (שק נוזלים קטן) ובתוכו מתפתחת ביצית. במחזור סדיר בן 28 ימים סביב היום ה- 14 למחזור מתרחש תהליך הביוץ, שבו ביצית אחת שהתפתחה חורגת מהזקיק שלה ועוברת לחצוצרה שהינה איבר דמוי צינור עדין שמחבר בין השחלה לרחם. הזקיק שנותר הופך ל"גופיף צהוב" שמפריש את הורמון הפרוגסטרון החשוב להכנת רירית הרחם לקליטת העובר. לאישה ללא מחזורים סדירים לרב אין תהליך ביוץ תקין בכל חודש.
 

מבנה רחם וחצוצרות תקינים

 
על מנת שהביצית תוכל לעבור מהשחלה לרחם, יש צורך שהחצוצרות יהיו פתוחות וללא חסימות או הידבקויות ויש הכרח שמבנה הרחם יהיה תקין. דלקות חוזרות באגן, ניתוחים בבטן ובאגן או מחלות כמו אנדומטריוזיס עלולים לגרום לחסימה בחצוצרות וקושי להרות. ניתוחים רחמיים או הפסקות הריון עלולות לפגוע ברירית הרחם ובתהליך קליטת העובר ברחם.

במצב התקין, לאחר קיום יחסי מין הזירעונים "שוחים" מהנרתיק, דרך צוואר הרחם וחלל הרחם ונכנסים לחצוצרות. בחצוצרות זרעון אחד צריך לפגוש את הביצית שהגיעה מהשחלה ושם מתרחש החיבור בין הזירעון לביצית - ההפריה. העובר המתפתח, עובר מהחצוצרה לחלל הרחם ושם מתחיל תהליך ההשרשה שלו ברירית הרחם בערך כ 5-7 ימים מיום ההפריה.

הידבקויות או הפרעות בחצוצרות עלולות למנוע את המפגש בין הזירעון לביצית או לגרום להשרשת העובר בחצוצרה - מצב הנקרא הריון חוץ רחמי.
 

כמות זרע מספקת ואיכותית

 
אומנם הדעה הרווחת בעבר הייתה שעקרות מקורה באישה אך היום ידוע לנו שאצל כ - 40% מהזוגות שמתקשים להרות הבעיה דווקא נעוצה בבן הזוג.

הזירעונים אמורים לפגוש את הביצית שבייצה לחצוצרה ושם להפרות אותה. לשם כך יש צורך בכמות מספיקה של זירעונים (מיליונים רבים!) וכאלו שהם בעלי תנועה מהירה ומבנה תקין.

בבדיקת זרע פשוטה ניתן לבדוק את איכות הזירעונים ולדעת האם קיימת בעיה. כאמור, במידה ויש קשיים בכניסה להריון מומלץ לפנות בהקדם למומחה הפוריות על מנת לבדוק האם קיימת אצל בני הזוג בעיה והתאמת הטיפול הטוב ביותר.
 

בדיקת תהליך הביוץ

 
לרב כשלאישה יש מחזורים סדירים בטווח שבין 21-35 ימים ניתן להניח שהביוץ שלה תקין. ניתן לוודא תהליך של ביוץ תקין על ידי מעקב כל מספר ימים באולטרסאונד על מנת לזהות את הזקיק שגדל ובהמשך לוודא שהזקיק נעלם לאחר הביוץ. מומלץ לבצע גם בדיקות דם להורמונים אסטרדיול ופרוגסטרון לוודא שאכן הזקיק מתפתח כראוי.

במידה וקיימת הפרעה בביוץ ניתן לטפל בכדורים (איקקלומין, לטרזול) או זריקות של ההורמונים FSH ו LH (גונאל אף, פורגון, מנופור, פרגובריס וכו') לשם גרימת ביוץ.
 
טיפולי פוריות
 

בדיקת ה - "רזרבה השחלתית"

 
אצל כל אישה מתרחש תהליך של ירידה בכמות הביציות בשחלות עם ההתקדמות בגיל. התהליך מואץ לאחר גיל 35. קיימות כיום מספר בדיקות פשוטות שניתן לבצע על מנת להעריך את כמות הביציות בשחלות על מנת אבחן ירידה משמעותית ב"רזרבה" השחלתית.
 

בדיקה להורמון FSH

 
מדובר בבדיקת דם פשוטה שמבוצעת במהלך ימי הדימום של הווסת (ימים 2-4 למחזור). חשוב מאוד להקפיד על מועד מדויק של ביצוע הבדיקה כי במידה והבדיקה לא בוצעה כראוי התשובה תהיה שגויה. הבדיקה אמורה להיות נמוכה מ – 10 יחידות. ככל שתוצאת הבדיקה גבוהה יותר, כמות הביציות המוערכת בשחלות נמוכה יותר.
 

בדיקה להורמון AMH

 
בדיקת דם זו נותנת הערכה מדויקת יותר על כמות הביציות בשחלות ובניגוד לבדיקת FSH ניתנת לביצוע בכל יום ללא הגבלה. ככל שתוצאת הבדיקה נמוכה יותר, כמות הביציות המוערכת בשחלות נמוכה יותר.
 

AFC (antral follicular count) בדיקת

 
בדיקת אולטרסאונד אגן גניקולוגי לספירת כמות הזקיקים האנטראליים בשחלות. זקיק אנטראלי הינו שק נוזל קטן, בקוטר של 5-10 מ"מ שבתוכו אמורה להיות ביצית אחת.

מפאת גודלה הקטן (כ – 100 מיקרון) לא ניתן לראות את הביצית עצמה באולטרסאונד.
בשחלות, בכל זמן נתון, יש זקיקים בגדלים שונים ואת הזקיקים האנטראליים ניתן לספור במהלך בדיקת האולטרסאונד.

מספרם של זקיקים אלו נותן הערכה טובה על כמות הביציות המוערכת בשחלות. מומלץ שהבדיקה תבוצע על ידי מומחה בפוריות על מנת לקבל תשובה מהימנה ומדויקת ככל שניתן. ככל שכמות הזקיקים הנספרת נמוכה יותר - כמות הביציות המוערכת בשחלות נמוכה יותר.
 

בדיקת תקינות הרחם והחצוצרות

 
על מנת לוודא את מבנה הרחם והמעבר התקין בחצוצרות היה נהוג בעבר לבצע צילום רחם. בבדיקת הדמיה זו מוזרק חומר ניגוד לחלל הרחם ובאמצעות צילום רנטגן ניתן לבדוק את מבנה חלל הרחם והמעבר של חומר הניגוד דרך החצוצרות. בדיקה זו כרוכה בקרינה ולעיתים בכאב לא מבוטל.

כיום על מנת לאבחן את מצב הרחם החצוצרות מומלץ לבצע "בדיקת קצף" – ExFoam. בבדיקה זו, במהלך ביצוע אולטרסאונד מוזלף לרחם מעט חומר נוזלי דמוי קצף שמאפשר הדמיה מצוינת של החצוצרות על ידי האולטרסאונד. בדיקה זו אינה כרוכה בקרינה כלל ולרב אינה כרוכה בכאב. בדיקת הקצף נותנת מידע מצוין על מצב החצוצרות (כמו בצילום רחם) ויתרה מכך היא נותנת מידע מדויק גם על מבנה הרחם והשחלות דבר שלא קיים בבדיקת צילום הרחם.
 

בדיקת זרע

 
ב - 40% מהזוגות שמתקשים להרות הבעיה נעוצה בבן הזוג ולכן מומלץ בשלב מוקדם של הבירור לבצע בדיקת זרע. הזרע ניתן באוננות לאחר 3 ימים של הימנעות מיחסי-מין. בבדיקה נבדקים נפח נוזל הזרע, כמות הזירעונים, התנועתיות שלהם, המבנה שלהם ומדדים כימיים נוספים.

במידה ומתגלה בעיה מומלץ להמשיך בבירור הגבר על ידי בדיקות נוספות. בתום הבירור הראשוני ניתן להתקדם לבדיקות נוספות במידת הצורך או להתחיל בהתאמת הטיפול המתאים בהתאם לממצאים.

לחץ כאן למידע בנושא תרומת זרע