תרומת זרע - המידע שחשוב להכיר

 
במדינת ישראל כל אישה יכולה לבחור להרות מזרע שמקורו מתרומה של גבר שאותו היא כלל אינה מכירה. מדובר בפתרון שמאפשר לנשים רבות להגשים את חלום ההורות גם ללא מציאת בן זוג. מומלץ לגשת לתהליך באופן מושכל ומתוך הכרה של כל הפרטים החשובים. במידה ואת מתעניינת בהליך תרומת זרע ולא בטוחה כיצד להתחיל? להלן כל המידע שחשוב שתכירי.
 
תרומת זרע
 

תרומת זרע – רקע כללי

 
גברים בגילאים 20 עד 32 יכולים להגיע אל בנקי הזרע השונים בארץ ולתרום זרע. התרומה מבוצעת רק לאחר חתימה על הסכמים משפטיים וביצוע בדיקות רפואיות שונות.
מטרת ההסכמים המשפטיים בהליך תרומת זרע היא להבהיר לגבר התורם שהוא מוותר על זכויות האבהות שלו ושהוא מודע לכך כי במידה ויוולד ילד כתוצאה מהתרומה, הוא לעולם לא יכיר אותו.
הבדיקות הרפואיות נועדו לסנן את המעוניינים לתרום ולוודא כי רק גברים בריאים ללא מחלות רקע ייתרמו זרע. הליך הסינון כולל ביצוע בדיקות דם לגילוי מחלות שפוגעות בזרע או מסכנות את העובר בהמשך (למשל, צהבת, איידס ועוד).
בשלב הבא דגימת הזרע של התורם נשמרת בהקפאה עמוקה ומופשרת רק לפני השימוש בה בטיפולי הפוריות.
 

למי ההליך מתאים?

 
כל אישה יכולה לפנות לבנק הזרע בבקשה לקבלת תרומת זרע במידה והיא מעוניינת בכך. ניתן לבחור את התורם על פי מדדים כגון השכלה, צבע שיער, צבע עיניים, מוצא, גובה ומשקל ועוד.
 

עיקרי ההליך עד לקבלת התרומה

 
הליך תרומת זרע טומן בחובו מספר שלבים מבחינת מבקשת התרומה.
ראשית כל, עליה לקבל הפניה מרופא נשים שמומחה לפוריות ועם הפניה זו לפנות אל בנק הזרע. שם תתקיים לה שיחת היכרות ראשונית שמטרתה היא תיאום ציפיות והסברים על ההליך עד לקבלת התרומה.
בפגישה השנייה מבקשת התרומה תתבקש להביא בדיקות רפואיות שונות כולל בדיקות סקר גנטיות בכדי לוודא התאמה בינה לבין התורם הפוטנציאלי.
בהמשך היא תוכל לעיין בקטלוג התורמים שמכיל מידע ספציפי על התורמים השונים (ללא ציון פרטים אישיים כמובן). לאחר הבחירה עליה לחזור אל הרופא המטפל שימליץ לה על טיפול פוריות מתאים.
 

כמה עולה הליך תרומת זרע?

 
יש הבדלים בעלויות של רכישת מנות הזרע בין בנקי הזרע השונים וניתן לקבל מידע ראשוני בנושא גם בפניה טלפונית או במייל. קיימים בנקי זרע להם יש רק תורמים ישראלים וכאלו שמאפשרים גם בחירת תרומת זרע מחו"ל מתורמים שאינם יהודים. לרב הליך זה הינו יקר יותר.
 
האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.