צרו קשר
 
*
 
*
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

שימור פוריות

 
שימור פוריות יאפשר ללא מעט נשים שלא מעוניינות ללדת כעת לדחות את הלידה שלהן לשלב מאוחר יותר בחייהן ויחד עם זאת להצליח להעניק לילדיהם את המטען הגנטי שלהן. כידוע, הכמות של הביציות בקרב נשים רק פוחתת עם הגיל מאחר שהגוף לא מייצר ביציות חדשות לאחר הלידה. כמו כן, ככל שהאישה מתבגרת גם איכות הביציות שלה נפגעת, כתוצאה מכך האפשרות להיכנס להריון תקין ובאופן טבעי תרד. בימינו, ניתן להתחיל לשמר את הפוריות ובצורה זו לעצור את השעון הביולוגי באמצעות הקפאת ביציות בגיל צעיר יחסית בו הכמות של הביציות גדולה ואיכותית, ובדרך זו להגביר את הסיכוי להריון בריא ותקין בשלב מאוחר יותר.
 

כל ה - "סיבות" לשימור פוריות

 
נשים רבות פונות כיום להליך של שימור פוריות שנעשה משתי סיבות עיקריות:
  • סיבות רפואיות – לילדות, לנערות ולנשים שנמצאות לפני טיפול כימותרפי או הקרנות וכתוצאה מכך יכולה הפוריות שלהן להיפגע בעתיד. במקרים אלו קיימות מספר אפשרויות לשימור הפוריות, כמו הקפאת ביציות, הקפאת רקמת שחלה וכולי, כל אחת לפי מצבה האישי. קיימים גם מצבים רפואיים נוספים שעלולים לפגוע בכמות הביציות בשחלות כמו אנדומטריוזיס, נשאות לאיקס שביר, ועוד. לנשים הסובלות ממצבים אלו מומלץ להתייעץ עם מומחה לגבי שימור פוריות.
  • סיבות טבעיות שהן מבחירה – לנשים מעל גיל 31, שמכל מיני סיבות (קריירה, אי מציאת בן זוג, לימודים וכולי) דוחות את ההיריון שלהן כמה שנים קדימה. נשים אלה עוברות הליך של הקפאת ביציות שבהן הן יכולות להשתמש בשלב מאוחר יותר במידת הצורך.
 

תהליך הקפאת ביציות

 
אפשר היום לשמר את הפוריות וכך למעשה "לעצור את השעון הביולוגי" באמצעות תהליך של הקפאת ביציות בגיל צעיר, בו יש עדיין כמות רבה של ביציות ובאיכות טובה ועל ידי כך ניתן להגביר את הסיכוי להשגת הריון תקין בגיל מאוחר יותר. הסיכויים להריון ולידה תלויים בעיקר בגיל של האישה בו היא מבצעת את הקפאת הביציות ובכמות הביציות המוקפאות.
 

התהליך עצמו

 
טיפולי הפרייה חוץ גופית (IVF) שכוללים גירוי שחלתי באמצעות מתן זריקות הורמונליות, מעקב אחר גדילת הזקיקים באמצעות ביצוע בדיקת דם הורמונלית ומעקב אולטרסאונד, מתן זריקה שאחראית להבשלה של הביציות ושאיבה של הביציות שמתבצעת בהרדמה כללית קצרה. הביציות לא מופרות (להבדיל מטיפולי הפרייה חוץ גופית) אלא עוברות הליך של הקפאה מהירה בשיטה שמכונה - זיגוג.
 

הקפאת רקמות שחלה

 
בתהליך זה עושים הקפאה של מקטעי רקמת שחלה שמכילים אלפי ביציות. ניתן להקפיא באופן יעיל את רקמת השחלה ולשמר אותה לזמן רב. נטילת הרקמה תיעשה בניתוח בהרדמה מלאה. כדי לחדש את הפוריות צריך ניתוח שני על מנת להשתיל בחזרה לגוף את רקמת השחלה שהוקפאה. כשהשתל מתחיל לתפקד אפשר להרות בצורה טבעית או על ידי טיפולי הפרייה חוץ גופית.