חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

רזרבה שחלתית נמוכה

הביטוי "רזרבה שחלתית נמוכה" עלול להישמע מפחיד, אבל בטרם נפרט על התופעה, נספק גם צפירת הרגעה. חשוב לדעת כי גם במידה ואישה אובחנה כמי שסובלת מרזרבה שחלתית נמוכה, אין משמעות הדבר שהיא הינה עקרה. במידה והאישה צעירה, מתחת לגיל 35, ומבייצת באופן סדיר, הסיכוי להיכנס להריון דומה לזו של האישה בעלת מאגר ביציות "רגיל", בהתאם לטיפולים הקיימים כיום. בקיצור, יש אפשרויות ויש אופק, ועל כך נפרט במאמר זה.

רזרבה שחלתית נמוכה

משמעות רזרבה שחלתית נמוכה

רזרבה שחלתית היא מספר הביציות הבשלות והבריאות בשחלות של אישה. מספר זה נקבע בזמן לידתה של האישה ואינו משתנה לאורך חייה. ככל שהאישה מתבגרת, יורדת איכות הביציות וכך גם מספרן.
מדוע חשובה הרזרבה השחלתית? מאגר הביציות משפיע על היכולת של האישה להיכנס להיריון, ומי שהינה בעלת רזרבה שחלתית נמוכה ייתכן ותתקשה להיכנס להיריון באופן טבעי ותזדקק לטיפולי פוריות.
הרזרבה השחלתית אמנם מתייחסת למספר הביציות הקיימות בגופה של האישה, אך גם לאיכות שלהן.

רזרבה שחלתית נמוכה בגיל 30

רזרבה שחלתית נמוכה יכולה להשפיע על אנשים בכל הגילאים. למעשה, כ-10 אחוז מהנשים הינן בעלות רזרבה שחלתית נמוכה.
לפי הערכות מדעיות, עם לידתה, מונה הרחם של האישה כ-1 עד 2 מיליון ביציות. בגיל ההתבגרות עומד מספר הביציות על בין 300-500 אלף.
לקראת סוף שנות ה-30 לחייה של האישה חלה ירידה במספר הביציות והן נאמדות בכ-25 אלף. כמות הביציות הולכת ויורדת, כך שבסביבות גיל 50 הן עומדות על כאלף בלבד.
לנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה יש פחות ביציות מהמתואר כאן, יתכן גם בגילאים הצעירים יותר, וישנן לא מעט נשים המאובחנות עם רזרבה שחלתית נמוכה בגיל 30.

ירידה ברזרבה השחלתית

מדי חודש השחלות משחררות קבוצת ביציות, בין אם האישה מנסה להרות ובין אם לאו. במקביל, המוח מפריש הורמונים המסייעים לביצית אחת בלבד לגדול. התוצאה היא שביצית אחת בלבד מביצית. שאר הביציות באותו החודש מתבזבזות למעשה. .
אחת הדרכים שבהן אנו מעריכים את הרזרבה שחלתית היא באמצעות בדיקת אולטרסאונד מוקדמת בשלב המחזור החודשי שבה ניתן לראות את הזקיקים בשחלות. זוהי ספירת הזקיקים האנטרליים, ידועה כ-AFC, והיא מסייעת לרופא להבין האם לאישה רזרבה שחלתית נמוכה.
בדיקה נוספת למדידת הרזרבה השחלתית היא Anti-Mullerian Hormone ( AMH), שהיא בדיקת דם. כל הזקיקים הקטנים שבשחלה מפרישים את ההורמון AMH לזרם הדם שלך. ה-AMH נשאר יציב לאורך כל המחזור החודשי, כך שניתן לבצע בדיקה לרמות ה-AMH באמצעות בדיקת דם בכל זמן בחודש. אם זאת, מי שנוטלת גלולות למניעת הריון, ייתכן שתהיה ירידה ברמת ה-AMH (שהיא הפיכה לחלוטין אם תפסיקי את הגלולה).
האינדיקטור האחרון לבחינת מאגר הביציות נקרא הורמון מגרה זקיק (המכונה FSH) שהוא בעצם ההורמון שהמוח משחרר לשחלה כדי לגייס את אחד הזקיקים מאלו שמתפתחים בשחלה באותו חודש. אם מאגר הביציות נמוך, המוח נאלץ להפריש יותר הורמון FSH כדי לגרום לגדילת הזקיק. . התוצאה היא רמת FSH גבוהה בדם, שנמדדת בימים 2-5 למחזור והיא מרמזת על מאגר ביציות נמוך.

תגובה שחלתית נמוכה

תגובה שחלתית נמוכה היא מצב בו במהלך טיפולי פוריות השחלות אינן מגיבות היטב לטיפולים ההורמונאליים ולא מתפתחים הרבה זקיקים. זה מצב שיכול להעיד על רזרבה שחלתית נמוכה. הסיכון לתגובה שחלתית נמוכה עולה עם גיל האישה (בעיקר לאחר גיל 40) אבל יש מספר גורמים נוספים שיכולים לגרום לתגובה שחלתית נמוכה. בין היתר, אנדומטריוזיס, טיפולי כימותרפיה בעבר, טיפול בקרינה, עישון, הפרעות אוטואימוניות, זיהום באגן, מחלה בשחלות ועוד. עם זאת, לפעמים אין סיבה נראית לעין למצב.

רזרבה שחלתית נמוכה תסמינים

אין הרבה תסמינים בולטים של רזרבה שחלתית מופחתת. עם זאת, אלו הסובלים מהמצב עלולים לחוות כל אחד מהתסמינים הבאים:
קושי להיכנס להריון
מחזורים לא סדירים
מחזורי ווסת קצרים מהממוצע, כאשר הממוצע הוא 28 ימים
סיפור משפחתי של אמא או אחות עם הפסקת הווסת לפני גיל 51
עם זאת, התסמינים הללו לא תמיד קיימים. זו הסיבה שחשוב לקבל ליווי וייעוץ מרופא פריון, בפרט אם קיים קושי בכניסה להיריון.

מה הסיכוי להיכנס להריון עם רזרבה שחלתית נמוכה?

מה הסיכוי להיכנס להריון עם רזרבה שחלתית נמוכה? אם אנחנו זקוקים רק לביצית אחת, למה זה בעצם משנה אם נשארו לך 200 או 20,000 ביציות? שאלה טובה! יש הבדל חשוב בין כמות הביציות לאיכות. למרבה הצער, שניהם יורדים עם הגיל, והם למעשה עוקבים אחר דפוסים שונים. לכן נשים צעירות, גם עם יש להן רזרבה שחלתית נמוכה, יכולות להרות!.
אנו יודעים שאיכות הביציות מתחילה לרדת באמצע שנות השלושים שלך ואז בצורה חדה יותר בסביבות גיל 40. הסיבה לכך נובעת, בין השאר, מכך שהביציות נמצאות בשחלות של האישה מאז שהייתה בעצמה עובר. במשך הזמן הזה נחשפו הביציות לכל מה שהאישה עצמה נחשפה אליו, ובין היתר רעלים, קרינה ועוד. גיל האישה , בתוספת גורמים נוספים, הם המשפיעים העיקריים על איכותן של הביציות.

רזרבה שחלתית נמוכה בגיל צעיר

מה זה אומר בדיוק? עבור נשים מתחת לגיל 35, שלהן איכות הביצית טובה, הסיכוי שהביצית האחת שנבחרה היא איכותית וטובה גנטית גבוה. זוהי עובדה חשובה מאוד להבנה – מאגר ביציות נמוך מתחת לגיל 35 אינו אומר שאינך יכול להיכנס להריון. נשים רבות עם מאגר ביציות נמוך מבייצות באופן קבוע ביציות באיכות טובה ונכנסות להריון בהצלחה.

"נכנסתי להריון עם רזרבה שחלתית נמוכה"

עם זאת, עבור נשים מעל גיל 35 עם מאגר ביציות נמוך, הדברים יכולים להיות קצת יותר מסובכים. הסיבה לכך היא שאיכות הביצית מתחילה לרדת – כך שהסיכוי שהביצית האחת שאת מבייצת תהיה איכותית יורד, ולמרבה הצער, זה מה שמקשה על הכניסה להריון. הפריה חוץ גופית (IVF) יכולה לעתים קרובות להוות פתרון לנשים אלו המבקשות להיכנס להיריון וללדת.
לאחר הבדיקות והאבחון, ניתן להציע לאישה את הטיפול המתאים לה, בהתאם לאיכות ולכמות הביציות. אומנם אין ודאות להצלחה, אבל ישנה אופטימיות זהירה. בזכות הטכנולוגיה הקיימת כיום, שרק הולכת ומתפתחת, יותר ויותר נשים יזכו לומר: "נכנסתי להריון עם רזרבה שחלתית נמוכה".

רזרבה שחלתית נמוכה טיפול

אז מה הוא אופן הטיפול אצל מי שאובחנו כבעלות רזרבה שחלתית נמוכה?
למרבה הצער, עדיין אין דרך להפוך את הרזרבה השחלתית מנמוכה לגבוהה, משום שאין לנו את האפשרות לייצר ביציות. לצד זאת, באמצעות הרפואה, המדע והטכנולוגיה, ישנן כמה שיטות זמינות המסייעות לאישה להגשים את החלום ולהיכנס להיריון. חלק מהאפשרויות כוללות הקפאת ביציות, שימוש בביציות מתרומה או תיעדוף של אורח חיים והרגלי תזונה מסוימים כדי לתמוך באיכות ביציות בריאה.

IVF עם רזרבה שחלתית נמוכה

בטיפולי פוריות IVF, לא מייצרים ביציות חדשות, אלא מנצלים את אלו הקיימות. במהלך ההליך מטופלת האישה בהורמון FSH, על מנת לגרות את הביציות הנמצאות בשחלה, ונעשים ניסיונות למקסמם את מספר הביציות בכל מחזור.

רזרבה שחלתית נמוכה תזונה

אף שאין תרופת פלא למקרים של מאגר שחלתי נמוך, עדיין, ישנה חשיבות לתזונה ולאורח החיים של האישה על מנת לשמור על איכות הביציות ולשפר אותן. זאת, בפרט במהלך טיפולי IVF.
חשובה תזונה מאוזנת עם הגבלה בצריכת הסוכרים, שמירה על משקל גוף תקין, פעילות גופנית סדירה והימנעות מאלכוהול ועישון. קיים תכשיר תרופתי בשם DHEA שלעיתים יכול לשפר את התגובה השחלתית במהלך טיפולי IVF אצל נשים עם תגובה שחלתית ירודה.

רזרבה שחלתית נמוכה סיפורי הצלחה

אז עכשיו כשהבנו מהי רזרבה שחלתית נמוכה וכיצד היא משפיעה על סיכוי הפוריות, איך ממשיכים הלאה? זהו הרגע לראות את התמונה הגדולה ולחשוב על המטרות להמשך הדרך. ידע הוא כוח ודרכו נוכל לקבל את ההחלטות החשובות והמשפיעות בחיים שלנו.
גם אם את נמנית על אותן הנשים בעלות רזרבה שחלתית נמוכה, אין משמעות הדבר כי לא תוכלי ללדת תינוק בריא. לצד זאת, יש לבצע אבחון, למצוא את שיטת הטיפול המתאימה ולצאת לדרך. גם לנשים עם רזרבה שחלתית נמוכה סיפורי הצלחה, ואנחנו רואים את זה אצלנו בקליניקה כל הזמן.

כמי שסייע לנשים רבות בדרכן להרות, אני מזמין אותך להגיע ולהתייעץ. ביחד נבחן כיצד עלינו לפעול ונמצא את הדרך לעקוף את המכשולים חייגי למרפאה – 053-3310987

דילוג לתוכן