חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

צילום רחם

אי פוריות על רקע של בעיה מכנית משמעותה הפרעות במבנה של הרחם או החצוצרות אשר מונעות את המפגש של הזרע והביצית בחצוצרה או את ההשרשה של העובר ברחם.

הידבקויות ברחם ובחצוצרות עלולות להיגרם כתוצאה מזיהומים קודמים או ניתוחים באגן כגון: הריון חוץ רחמי, ציסטות בשחלה, ניתוח קיסרי, ניתוח לכריתת שרירנים, גרידות בעבר ועוד. ייתכנו גם מומים מולדים מבניים במבנה הרחם כמו רחם דו-קרני, רחם חד-קרני ועוד.

בחלק מהנשים תאובחן בעיה מכנית גם ללא סיבה ברורה. בנשים עם אנדומטריוזיס (מחלה בה נמצאים מוקדים של תאי רירית הרחם מפושטים מחוץ לרחם בשחלות ובאגן ). לכן מומלץ לבצע בירור מקיף של תקינות הרחם והחצוצרות כבר בשלב מוקדם של הבירור.

צילום רחם

בדיקות להערכת תקינות הרחם והחצוצרות

לצורך הערכת מבנה הרחם והחצוצרות ניתן לבצע מספר בדיקות:

צילום רחם

בעבר הייתה זו בדיקת הבחירה להדמיית הרחם והחצוצרות. הבדיקה מבוצעת במכון רנטגן וכרוכה בחשיפה לקרינה. במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגוד (לרב יוד) לחלל הרחם. במידה ואין חסימה בחצוצרות, עובר החומר דרך החצוצרות לאגן. בדיקה זו אינה מדגימה את מבנה הרחם כולו, היא כרוכה בקרינה ולעיתים גם בכאב לא מבוטל.

בדיקת "קצף" EXFoam

בבדיקה זו, במהלך ביצוע אולטרסאונד מוזלף לרחם מעט חומר נוזלי דמוי קצף, שמאפשר הדמיה מצוינת של חלל הרחם והחצוצרות באמצעות האולטרסאונד. הבדיקה מבוצעת במרפאה, אינה כרוכה בקרינה כלל ולרב אינה כרוכה בכאב.

בדיקת הקצף נותנת מידע מצוין על מצב החצוצרות (כמו בצילום רחם) ויתרה מכך מכיוון שהיא משלבת גם ביצוע US תלת-מימד של הרחם היא נותנת מידע מדויק גם על מבנה הרחם והשחלות דבר שלא קיים בבדיקת צילום הרחם. בדיקה זו צוברת היום פופולריות רבה ובמקרים רבים מהווה בדיקת הבחירה להערכת הרחם והחצוצרות.

לקביעת תורים וייעוץ חייגו למרפאה 053-3310987

היסטרוסקופיה אבחנתית

בבדיקה זו מבוצעת הסתכלות ישירה לתוך חלל הרחם על ידי סיב אופטי דק המחובר למסך ומצלמה. הבדיקה אינה מצריכה הרדמה ולרב אינה כרוכה בכאב. הבדיקה מדגימה היטב ממצאים בתוך חלל הרחם כמו: פוליפ, שרירן, מחיצה או הידבקויות, אך אינה מדגימה את מבנה הרחם או תקינות החצוצרות.

לפרוסקופיה אבחנתית

מדובר בניתוח שבו מוחדרים מספר צינורות דקיקים, שמכילים עדשות וסיבים אופטיים לחלל הבטן, מה שמאפשר ביצוע הסתכלות ישירה על איברי הבטן והאגן, ובמידת הצורך – גם לבצע פעולות כירורגיות שונות.

כיום לא מקובל להשתמש בשיטה זו כבדיקת הבחירה להערכת הרחם והחצוצרות אבל במידה והאישה עוברת לפרוסקופיה מסיבה אחרת (כריתת ציסטה, ניתוח אנדומטריוזיס, תסביב שחלתי וכדומה), מומלץ במהלך הניתוח להזריק חומר צבע כחול דרך החצוצרות על מנת לוודא את תקינותן.

צילום רחם ללא כאב, בדיקת סונו היסטרוסלפינגוגרפיה

סונוהיסטרוסלפינגוגרפיה היא אולי מילה ארוכה, אבל משמעותה קצרה ופשוטה: בדיקת אולטרסאונד של הרחם והחצוצרות. בדיקה זו גם פשוטה יותר עבור הנשים שעוברות אותה, ביחס לצילום רחם בשיטה הישנה ועוד מעט נסביר כיצד. השיטה ידועה גם בשם Sono-HSG והיא מהווה כיום שיטה מקובלת מאוד, בהליכי בירור של אי פריון.
סונוגרפיה אגב, פירושה אולטרסאונד למטרות דיאגנוסטיקה. מדובר בבדיקה שנמצאת בחזית הרפואה כיום ונמצאת איתנו למעשה מזה מספר שנים. תודות לכך, נצבר לגביה ניסיון רב בשטח. כמו כן, כבר בוצעו מחקרים, אשר מוכיחים את יעילותה ואת בטיחותה וכאמור, גם את נוחותה לנשים שעוברות את האבחון בשיטה זו.

מהלך הבדיקה

הבדיקה מתחילה בהזלפת מים פיזיולוגיים (תמיסת מלח, Saline) לרחם. במקביל לכך, משתמשים באולטרסאונד בכדי לצפות במבנה של חלל הרחם. בהמשך מזליפים תמיסה שמכילה גרגירים קטנים ולכן מופיעה בצבע לבן באולטראסאונד. על ידי כך ניתן לאבחן את המעבר של הנוזל דרך החצוצרות. המידע שנאסף בצורה זו, מוצג בפני הרופא בזמן אמת ובעזרת הדמיית תלת מימד. באופן כזה, ניתן לזהות חסימות בחצוצרות, מומים מולדים ברחם, פוליפים ברחם ובעיות מבניות נוספות.

היתרונות בבדיקת Sono-HSG

לא לחינם, בדיקת סונו היסטרוסלפינגוגרפיה צברה פופולאריות גדולה. ביחס לשיטות הישנות של צילום רחם, יש לה שורת יתרונות משמעותיים מאוד:

  • ללא כאב – מלבד חוסר נוחות מסוימת, הבדיקה לא אמורה לכאוב. זה הוא יתרון משמעותי, אשר מעודד נשים לעבור את הבדיקה ומקל עליהן במהלכה.
  • מהירה – כל התהליך של ביצוע בדיקה זו, מהיר יותר מביצוע צילום רחם רגיל. סדר הגודל, הוא כרבע שעה.
  • בטיחות משופרת – בבדיקה זו אין חשיפה של המטופלת לקרינה מייננת, אשר דרושה בשיקוף רנטגן. גם אין צורך להזריק לה "חומר ניגוד", דבר אשר עשוי להפריע, במקרה שבו יש לה רגישות לדגים או ליוד.
  • דיוק גבוה – בדיקת Sono-HSG היא לא פחות מדויקת מהבדיקה המסורתית.
  • תמונה מלאה יותר – בדיקת מבנה הרחם ובדיקת מעבר נוזל בחצוצרות, מושגים גם בבדיקה הישנה. בבדיקת Sono-HSG מתווספת לכך היכולת לבדוק את השחלות ואת המבנה החיצוני של הרחם.
  • מיקום – בדיקת Sono-HSG ניתנת לביצוע במרפאה רגילה של הרופא המטפל ואין צורך להגיע עבורה למכון רנטגן.
    האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.
דילוג לתוכן