צילום רחם

 
אי פוריות על רקע של בעיה מכנית משמעותה הפרעות במבנה של הרחם או החצוצרות אשר מונעות את המפגש של הזרע והביצית בחצוצרה או את ההשרשה של העובר ברחם.

הידבקויות ברחם ובחצוצרות עלולות להיגרם כתוצאה מזיהומים קודמים או ניתוחים באגן כגון: הריון חוץ רחמי, ציסטות בשחלה, ניתוח קיסרי, ניתוח לכריתת שרירנים, גרידות בעבר ועוד. ייתכנו גם מומים מולדים מבניים במבנה הרחם כמו רחם דו-קרני, רחם חד-קרני ועוד.

בחלק מהנשים תאובחן בעיה מכנית גם ללא סיבה ברורה. בנשים עם אנדומטריוזיס (מחלה בה נמצאים מוקדים של תאי רירית הרחם מפושטים מחוץ לרחם בשחלות ובאגן ). לכן מומלץ לבצע בירור מקיף של תקינות הרחם והחצוצרות כבר בשלב מוקדם של הבירור.
 
מעקב הריון
 

בדיקות להערכת תקינות הרחם והחצוצרות

 
לצורך הערכת מבנה הרחם והחצוצרות ניתן לבצע מספר בדיקות:
 

צילום רחם

 
בעבר הייתה זו בדיקת הבחירה להדמיית הרחם והחצוצרות. הבדיקה מבוצעת במכון רנטגן וכרוכה בחשיפה לקרינה. במהלך הבדיקה מוזרק חומר ניגוד (לרב יוד) לחלל הרחם. במידה ואין חסימה בחצוצרות, עובר החומר דרך החצוצרות לאגן. בדיקה זו אינה מדגימה את מבנה הרחם כולו, היא כרוכה בקרינה ולעיתים גם בכאב לא מבוטל.
 

בדיקת "קצף" EXFoam

 
בבדיקה זו, במהלך ביצוע אולטרסאונד מוזלף לרחם מעט חומר נוזלי דמוי קצף, שמאפשר הדמיה מצוינת של חלל הרחם והחצוצרות באמצעות האולטרסאונד. הבדיקה מבוצעת במרפאה, אינה כרוכה בקרינה כלל ולרב אינה כרוכה בכאב.

בדיקת הקצף נותנת מידע מצוין על מצב החצוצרות (כמו בצילום רחם) ויתרה מכך מכיוון שהיא משלבת גם ביצוע US תלת-מימד של הרחם היא נותנת מידע מדויק גם על מבנה הרחם והשחלות דבר שלא קיים בבדיקת צילום הרחם. בדיקה זו צוברת היום פופולריות רבה ובמקרים רבים מהווה בדיקת הבחירה להערכת הרחם והחצוצרות.
 

היסטרוסקופיה אבחנתית

 
בבדיקה זו מבוצעת הסתכלות ישירה לתוך חלל הרחם על ידי סיב אופטי דק המחובר למסך ומצלמה. הבדיקה אינה מצריכה הרדמה ולרב אינה כרוכה בכאב. הבדיקה מדגימה היטב ממצאים בתוך חלל הרחם כמו: פוליפ, שרירן, מחיצה או הידבקויות, אך אינה מדגימה את מבנה הרחם או תקינות החצוצרות.
 

לפרוסקופיה אבחנתית

 
מדובר בניתוח שבו מוחדרים מספר צינורות דקיקים, שמכילים עדשות וסיבים אופטיים לחלל הבטן, מה שמאפשר ביצוע הסתכלות ישירה על איברי הבטן והאגן, ובמידת הצורך - גם לבצע פעולות כירורגיות שונות.

כיום לא מקובל להשתמש בשיטה זו כבדיקת הבחירה להערכת הרחם והחצוצרות אבל במידה והאישה עוברת לפרוסקופיה מסיבה אחרת (כריתת ציסטה, ניתוח אנדומטריוזיס, תסביב שחלתי וכדומה), מומלץ במהלך הניתוח להזריק חומר צבע כחול דרך החצוצרות על מנת לוודא את תקינותן.
 
האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.