חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

טיפולי פוריות בזמן הקורונה

ד''ר שי אליצור יצירת קשר

מגפת הקורונה העולמית לא פסחה גם על טיפולי הפוריות שהפכו למורכבים במיוחד בעידן הקורונה: מחד, לא מדובר בטיפול מציל חיים שאותו חייבות נשים או משפחות לעבור ומאידך מדובר על צורך טבעי ונפשי עבור משפחות רבות, והחמצת חלון הזמן בו ניתן לעבור טיפולים שכאלה עלול לסכן את יכולתן של אותן נשים להגשים את חלומן לילד.

ישראל ללא ספק נחשבת למעצמה בכל הנוגע לטיפולי פוריות: שיעור הילודה הגבוה ביחס למערב, סבסוד טיפולי ההפריה, המספר הגבוה של המרפאות העוסקות בנושא וכמות טיפולי ההפריה החוץ-גופית המתקיימים בישראל מדי שנה – מדברים בעד עצמם. עם זאת, השפעות הקורונה לא פסחו גם עולם הפוריות ובחודש מרץ 2020 עם התפרצות מגפת הקורונה בישראל, הופסקו גם טיפולי הפוריות למספר שבועות.

מה ההיגיון מאחורי עצירת הטיפולים?

הפסקת טיפולי הפוריות בחודש מרץ 2020 התרחשה כשאי הודאות לגבי התפשטות המגפה היה גדול והיה חשש לקריסה של מערכת הבריאות בארץ כפי שקרה באיטליה באותו הזמן. לאחר מספר שבועות כשהתמונה התבהרה קצת יותר חזרו טיפולי הפוריות ונכון להיום מבוצעים כל טיפולי הפוריות בארץ.

מה ידוע על קורונה ופוריות

אין עדיין מידע רב בנוגע להשפעה של מחלת הקורונה על הפוריות. עד כה לא דווחו מקרים של פגיעה בפוריות אצל חולי קורונה צעירים אבל מכיוון שמדובר במחלה חדשה המידע מוגבל ביותר בשלב זה.

במהלך חודשי ההיריון נמצאת האישה, במיוחד כזו עם מחלות רקע, בסיכון מוגבר להחמרה של מחלות שונות כולל זיהומים ויראליים וכך הדבר כנראה גם בנוגע למחלת הקורונה. עד כה לא דווח על הדבקה ברחם של עוברים בקורונה או מומים מולדים כתוצאה מהמחלה. יחד עם זאת חשוב לציין, כי עדיין המידע בנוגע להשפעת וירוס הקורונה על העובר במהלך הריון הינו מוגבל.

בימים אלו מתחילים בכל רחבי העולם לחסן אוכלוסיות בסיכון כנגד וירוס הקורונה. כולנו תקווה שזהו הצעד הראשון ביכולת שלנו לשלוט על התפשטות המגפה ולחזור בהדרגה לחיינו המוכרים. המידע בנוגע להשפעת חיסוני הקורונה השונים על הפוריות עדיין מוגבל. מהכרת המנגנון הביולוגי שבו פועלים החיסונים אין בסיס מדעי לחשוש שהם עלולים לפגוע בפוריות אך כאמור אין עדיין מידע בנושא. חשוב לזכור שישנם חיסונים מסוימים, כמו חיסון שפעת ושעלת למשל, שמומלץ לתת אותם במהלך ההיריון על מנת למנוע מחלה קשה של האם או של התינוק שנולד.

מכיוון שלחלק מהמתחסנים לקורונה מופיעות תופעות לוואי של חום וצמרמורת המליצו מספר רשויות בריאות באירופה לשקול לדחות את התחלת טיפולי הפוריות עד כשבוע לאחר קבלת המנה השנייה של החיסון.

בהתחשב בעובדה שמחלת הקורונה עלולה להיות מחלה קשה באוכלוסיות מסוימות וקיים עדיין אי ודאות בכל הנוגע להשפעות רחוקות הטווח שלה נראה בהחלט סביר שאישה שנמצאת בסיכון מוגבר להדבקה (מחלות רקע רפואיות, צוות רפואי, גננות ומורות ועוד) תתחסן ותשקול להמתין להתחיל את טיפולי הפוריות שלה עד מספר ימים לאחר קבלת מנת החיסון השנייה.

דילוג לתוכן