זה התחיל זיפט ונגמר בלידה

אחרי שנים של טיפולי הפריה כושלים, הצליחה ורד לטאי־סבו להרות בזכות הליך חדשני: החזרת העוברים לחצוצרות ולא לרחם. לא ייאמן כי יסופר

מי אני: ורד לטאי סבר, 32, עובדת סוציאלית בעיריית הרצליה, נשואה למעין, אמא לאיתן כמעט בן חצי שנה.

מה היתה הבעיה: אנחנו נשואים כבר 5 שנים, אחרי שנת נישואים התחלתי לנסות להרות ללא הצלחה, בבדיקות לא נמצא הסבר לעיכוב. הופניתי למומחה לפריון בקופת חולים. התחלתי טיפול בהורמונים והזרעות, אך שישה מחזורי הזרעות נכשלו.

האמת, עוד לפני שתכננתי להרות, ה״תה לי הרגשה שזה לא יילך בקלות והלכתי לכל התהליך מפוכחת. למרות זאת, אחרי כל תשובה שלילית, היה קשה. בעלי ואני ניסינו להפוך את נושא הטיפולים למשהו נחמד. אחרי כל פגישה עם הרופא יצאנו, טיילנו, הלכנו לבית קפה.

אילו טיפולים עברתי: הופניתי ליחידה להפריה חוץ גופית במרכז רפואי מסוים, והתחלתי בטיפולים שכללו שאיבת ביציות, הפריה, החזרת העוברים לרחם, תהליך מורכב וקשה. כאב לי, התנפחתי, הגבתי לא טוב להרדמה. במחזור הראשון הריתי אך ההיריון נפל אחרי מספר שבועות. זה היה מאכזב מאוד אבל ראינו בזה גם את הצד האופטימי: אני יכולה להרות. עברתי ארבעה מחזורי טיפול מטלטלים, שנעו בין תקווה לאכזבה גדולה. בזכות בעלי החלטנו שלא מפסיקים את החיים. התחלתי וסיימתי תואר שני, יצאנו לחופשות בחו״ל, שבמהלכן התנתקנו מהלחץ, ואז חזרנו והמשכתי. היו המון היעדרויות מהעבודה ונפילות רגשיות. קשה לעבור את זה בלי סביבה תומכת. מזלנו שמקומות העבודה שלנו עודדו ואפשרו את התהליך.

איך חל המפנה: אחרי ארבעה חמישה מחזורי הפריה, הרופא אמר: ״עשיתי כל מה שאני יודע, עדיף שתנסו מישהו אחר״. עברנו לד׳׳ר שי אליצור, מנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית חולים אסותא. הוא קרא את התיק ואמר: ״ננסה לגוון בטיפולים". כל חודש הוסיף טיפול, תרופה, בדיקה. במחזור השלישי הציע לבדוק הליך לא שכיח, שנקרא ZIFT (Zigota intra fallopian Transfer), שבו מוחזרות הביציות המופרות לא לרחם, כמקובל, אלא לחצוצרות, ומשם ממשיך העובר באופן טבעי אל הרחם להשרשת ההיריון. הטיפול נעשה בלפרוסקופיה ומחייב הרדמה נוספת, תוך 24 שעות משאיבת הביציות. החלטתי ללכת על זה. בהליך הזה השתתפו ד״ר אליצור ופרופ׳ אדריאן שולמן, רופא בכיר באסותא ומנהל היחידה להפריה חוץ גופית בבית החולים מאיר.

ואז, הריתי: הייתי בציפייה מטורפת. לא הרשיתי לעצמי לקוות עד הסוף. מעין, היה זה שבישר לי שהתשובה חיובית.

ומי נולד: איתן, בשבוע ה־35 בלידה טבעית ומהירה. תוך 23 דקות הוא יצא לאוויר העולם, בריא, בשל וסקרן.

שורה תחתונה: בזכות העובדה שלא הפסקנו את החיים במהלך הטיפולים. הרווחנו חמש שנים שבהן יכולנו ליהנות וגם הזוגיות התחזקה. היום אני יודעת שנדע להתמודד יחד עם כל דבר.