הזרעה

 
אומנם הדעה הרווחת בעבר הייתה שעקרות מקורה באישה, אך היום ידוע לנו שאצל כ - 40% מהזוגות שמתקשים להרות הבעיה דווקא נעוצה בבן הזוג.
 

תפקיד הזרעונים

 
הזירעונים אמורים לפגוש את הביצית שבייצה לחצוצרה ושם להפרות אותה. לשם כך יש צורך בכמות רבה של זירעונים (מיליונים רבים!) וכאלו שהם בעלי תנועה מהירה ומבנה תקין. ניתן בבדיקת זרע פשוטה לבדוק את איכות הזירעונים ולדעת האם קיימת בעיה.
 

מהם זרעונים תקינים?

 
נפח נוזל הזרע אמור להיות מעל 1.5 סמ"ק, ריכוז הזירעונים מעל ל 15 מיליון לסמ"ק, לפחות 50% מהם צריכים להיות בתנועה, לפחות 25% בתנועה מהירה ומעל 4% מהזירעונים צריכים להיות בעלי מבנה ראש וזנב תקינים.
 

בדיקת פוריות בגברים

 
במידה ויש ירידה באיכות הזרע מומלץ להמשיך בבירור אצל בן הזוג שכולל בין היתר בדיקת האשכים על ידי בדיקה גופנית ואולטרסאונד, בדיקת הורמונים ובהתאם לממצאים ייתכנו בדיקות נוספות.
 

מה משפיע על איכות הזרע?

 
חשוב לזכור שאיכות הזרע מושפעת מגורמים רבים כמו חום, פעילות גופנית, עישון ועוד ועשויים להיות שינויים משמעותיים בין בדיקה לבדיקה. במקרה של בדיקת זרע לא תקינה, מומלץ לחזור על הבדיקה פעם נוספת.
 

טיפול בהזרעה תוך רחמית

 
במקרה של בדיקות זרע חוזרות שאינן תקינות, ניתן להציע לבני הזוג טיפול בהזרעה תוך רחמית. בטיפול זה בן הזוג ייתן את הזרע במעבדת זרע. במעבדה יעבור נוזל הזרע תהליך שנקרא "השבחת זרע".

למעשה לא מדובר ב"השבחה" של הזרע, אלא בתהליך של שטיפת נוזל הזרע ותהליך של הפרדה בתמיסה מיוחדת שמפרידה מנוזל הזרע רק את הזירעונים בעלי התנועה המהירה ביותר ומבנה תקין. תהליך זה אורך כ- 30-45 דקות ובסופו מתקבל נפח נוזל של כ 0.5 סמ"ק, שבו נמצאת "הסיירת" של הזירעונים! נוזל זה מוזרק באמצעות מוליך עדין ישירות לרחם האישה בפעולה שנקראת הזרעה תוך רחמית.

פעולה זו ככלל אינה כרוכה בכאב ואינה מצריכה הרדמה. היא אורכת מספר דקות ובסופה יכולה האישה להמשיך בשגרת חייה. כשבועיים לאחר ההזרעה ניתן לבצע בדיקת הריון לבדוק באם הטיפול צלח.
 

שילוב טכניקות להגברת סיכויי ההצלחה

 
ניתן לשלב את טיפולי ההזרעות לעיתים גם עם טיפולים הורמונאליים לאישה לשם הגברת כמות הזקיקים בשחלות ותזמון הביוץ. במידה ואיכות הזרע ירודה ביותר או במקרים בהם נכשלו טיפולי ההזרעה מומלץ להתקדם לטיפולי הפריה חוץ.
 
האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.