חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

בדיקת קצף – exfoam

בדיקת קצף הנה בדיקה חדשה שמתבצעת כאשר יש חשש למצב של אי פריון בקרב נשים עקב חסימה באחת מהחצוצרות או בשתיהן. חסימה כזו יכולה לקרות בעקבות זיהום, הפלה טבעית או כתוצאה מגרידה, מהריון, ממחלת אנדומטריוזיס ומהידבקויות בחלל הבטן והאגן לאחר ניתוחים כמו: ניתוח קיסרי.

בדיקת קצף - exfoem

בדיקה חדשנית זו מהווה שיטה להדמיית הרחם, השחלות והחצוצרות בצורה מאוד ברורה באמצעות קצף – חומר ג'ל סטרילי שנראה בצבע לבן בבדיקת האולטרסאונד. החומר מתפזר לאורך החצוצרה, הרחם והאגן ובכך מאפשר לרופא הגניקולוג להבחין האם יש חסימות במעבר הנוזל בחצוצרה. בדיקת קצף יכולה לתת לנבדקות אבחנה מדויקת וברורה לסיבת בעיית הפריון, להקל ולקצר להן בדיקות נוספות.

כיצד מבצעים בדיקת קצף?

את הבדיקה מבצעים בשני שלבים, ולכל שלב יש חשיבות גדולה: 

  1. בשלב הראשון מזלפים מים סטריליים לתוך חלל הרחם במהלך הדמיית אולטרסאונד. המים חודרים לחלל הרחם באמצעות צינורית דקיקה ועדינה שנכנסת דרך צוואר הרחם. שלב זה מאפשר הדמיה מצוינת של חלל הרחם בכדי לשלול מחיצה רחמית, פוליפים וכוד.   
  2. בשלב השני מזלפים דרך אותה הצינורית קצף ג'ל שנקרא: exfoam כדי שיהיה ניתן להדגים את זרימת הנוזל בתוך החצוצרות וההתפזרות שלו באגן.  הדגמה זו תאפשר למטופלות לראות את האברים הקריטיים הללו ובכך לזהות הידבקויות.   

 

חשוב לדעת: ניתן לבצע את הבדיקה במרפאה ואין צורך להיערך לה מראש. במהלך הבדיקה הרופא המטפל יעדכן אתכם במידע רב, שלא יהיה ניתן לקבל בבדיקת צילום רחם בלבד. חשוב לציין שחומר הג'ל ex foam מאושר על ידי משרד הבריאות האמריקאי וכן, על ידי מכון התקנים האירופי ומשרד הבריאות הישראלי. לפי הבדיקות שנערכו בקרב נשים, לא ידועות תופעות לוואי לשימוש בחומר.  

מה הן היתרונות של בדיקת קצף?

בדיקת קצף אורכת כ-20 דקות, היא פשוטה, קלה וללא תופעות לוואי. בשונה מהבדיקות הישנות בהן היו משתמשים במכשירים צובטים שמושכים את צוואר הרחם או מחדירים מכשיר פיזי לתוך הרחם שהיו גורמים למטופלות לתחושת חוסר נוחות ולכאב, בדיקת הקצף החדשנית כמעט ולא מורגשת בכלל וזאת מכיוון שההחדרה נעשית באמצעות צינור עדין ודק.

בנוסף, את הבדיקה הזו ניתן לבצע במרפאה והיא נעשית על ידי הרופא המבצע. בבדיקה זו לא משתמשים בחומרי ניגוד המבוססים יוד, דבר שבעבר יכול היה לגרום לאלרגיה קשה. בסיום הבדיקה, כל מטופלת מקבלת תמונות של הבדיקה ותיעוד ובו יהיה ניתן לראות את הנוזל בחלל הרחם ובחצוצרות.

קיימים גם דיווחים רבים על נשים שנכנסו להריון לאחר הבדיקה מכיוון שבמהלך הבדיקה יכול הג'ל שמוחדר לפתוח חסימות קטנות בחצוצרות.

האם כדאי לבצע את הבדיקה בזמן מסוים?

כן. את הבדיקה מומלץ לבצע במהלך השבוע שלאחר סיום הדימום הווסתי אך אין לקיים יחסים עד לאחר הבדיקה בכדי לשלול את האפשרות שהאישה נמצאת בהריון בזמן הבדיקה. לא ניתן לבצע את הבדיקה בזמן הווסת מכיוון שישנה זרימת דם וקרישי דם ברחם העשויים לטשטש את התמונה ולהציג מצג לא מדויק. יש להימנע מקיום יחסי מין מהמחזור ועד לבדיקה.

לסיכום, בדיקת קצף שבוחנת את החצוצרות והרחם מומלצת מאוד לכל הנשים המתמודדות עם בעיות פוריות שונות. הבדיקה החדשנית נותנת מידע אמין על תקינות הרחם והחצוצרות ויכולה לסייע לבחור את הטיפול המומלץ בהקדם. הבדיקה מתבצעת במרפאה והיא איננה כרוכה בכאב או בקרינה.

לקביעת תורים וייעוץ חייגו למרפאה 053-3310987

דילוג לתוכן