חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אולטרסאונד רחם  

מהי בדיקת אולטרסאונד רחם?

אולטרסאונד רחם היא הדמיה של צוואר הרחם, גוף הרחם והשחלות, הנעשית בעזרת גלי קול בתדר גבוה. לצורך ביצוע בדיקת האולטרסאונד, מכניסים לנרתיק הנבדקת מתמר דק (מוט הבדיקה) השולח גלי קול. גלי הקול שנשלחים מהמתמר מוחזרים מדפנות האיברים הפנימיים ויוצרים על צג המוניטור תמונה של הרחם ושל האברים האחרים.

אולטרסאונד רחם

יתרונותיה של בדיקת אולטרסאונד רחם

היתרון הבולט של בדיקת אולטרסאונד (לעומת בדיקות רנטגן שהיו נהוגות בעבר) הוא שהיא אינה חושפת את הנבדקת לקרינה מייננת, מה גם שרמת הדיוק שלה טובה יותר (לעומת בדיקת רנטגן) בגלל הרזולוציה הגבוהה של התמונה. בנוסף, הבדיקה היא מהירה יחסית ולרב אינה כואבת.

מטרות הבדיקה:

הבדיקה יכולה לשמש למספר מטרות: זיהוי הגורמים לסימפטומים שונים שמטרידים את הנבדקת, סיוע באבחון מצבים רפואיים שונים, כמו גם במעקב הריון, ושימוש ככלי מכוון בזמן ניתוחים וגינליים.
הבדיקה מיועדת לנשים בהריון, נשים שסובלות מכאבים בבטן התחתונה ובאגן, נשים שסובלות מדימום נרתיקי לא סדיר , נשים שסובלות מבעיות פוריות או שנמצאות במהלך טיפולי פוריות, מטופלות שסובלות מגושים ברחם או בשחלות ונשים בסיכון גבוה לסרטן רחם או שחלות.

מתי מומלץ לבצע בדיקת אולטרסאונד רחם?

מוטב לבצע את הבדיקה מספר מועט של ימים לאחר הפסקת הדימום הווסתי, אלא אם הרופא המטפל נתן הוראות אחרות.

כיצד מבוצעת בדיקת אולטרסאונד רחם ושחלות?

הבדיקה מבוצעת כאשר הנבדקת שוכבת על גבה, רגליה מורמות מעלה על גבי רגליות (בדומה לבדיקות גניקולוגיות אחרות), ופלג גופה התחתון עירום. במהלך הבדיקה, הרופא מכניס לנרתיק של הנבדקת מתמר ייעודי המיועד לבדיקות וגינליות. המתמר מוכנס לעומק של 5-7 סנטימטר תוך שימוש בג׳ל מסכך, המסייע בהכנסתו בצורה חלקה וללא כאבים.
בזמן הבדיקה, הרופא מזיז את המתמר בתוך הנרתיק כדי לקבל זוויות הדמיה שונות של הרחם ושל השחלות. הזוויות השונות מאפשרות לקבל תמונה מלאה שלהם. וכאמור, אצל נערות ונשים שלא מקיימות יחסי מין ניתן להשתמש במתמר בטני במקום במתמר וגינאלי.

מהו אולטרסאונד דופלר של השחלות?

בדיקת אולטרסאונד דופלר היא שיטת הדמיה שמנצלת את אפקט דופלר, והיוצרת הדמיה של תנועת רקמות ונוזלי גוף בתוך האברים המצולמים. באמצעות אולטרסאונד דופלר מבצעים הערכה של מהירות זרימת הדם בכלי הדם בשחלות, ובאמצעותה את אספקת הדם לגידולים שונים שהתפתחו בהן. הבדיקה משמשת בעיקר לצורך זיהוי ציסטות וגושים בשחלות, לאבחון אופי הציסטות, ולהערכת גודלן ורמת הסיכון שלהן להיות ממאירות.

מהו אולטרסאונד תלת מימד למבנה הרחם?

אולטרסאונד תלת מימד הוא טכנולוגיה המבוססת על תמונות אולטרסאונד דו מימדיות מרובות שיוצרות הדמיה תלת מימדית של חלל הרחם. הבדיקה מיועדת לאיתור הפרעות במבנה הרחם, כמו הידבקויות, שרירנים, מחיצה רחמית ורחם דו קרני.

למי מיועדת בדיקת אולטרסאונד תלת מימד למבנה הרחם?

בדיקת תלת מימד מיועדת בעיקר לנשים שעברו טיפולי פוריות שנכשלו, נשים שעברו הפלות חוזרות או נשים שחוו לידה מוקדמת, והיא מאפשרת לאתר את מקור הבעיה שגרמה לכל אלה. את הבדיקה מבצעים בדומה לאולטרסאונד רחם וגינלי, בעזרת הכנסת מתמר דרך הנרתיק.

מהו רחם דו קרני?

לרחם תקין אמור להיות חלל אחד. כאשר מערכת הרבייה הנקבית מתפתחת אצל עוברית ממין נקבה, היא מתחילה בשני צינורות נפרדים. במהלך ההתפתחות, הצינורות מתאחדים, המחיצה ביניהם נספגת ומתפתח רחם אחד. עם זאת, במקרים שבהם חלה תקלה בתהליך של איחוי הצינורות, נוצר רחם דו קרני, שיש בו שני חללי רחם נפרדים. לרחם דו קרני בדרך כלל אין סימפטומים גלויים, אך הוא עלול לגרום ללידה מוקדמת.

כיצד אולטרסאונד תלת מימד של הרחם יכול לסייע באבחון של רחם דו קרני?

חשוב להבדיל בין מבנה רחם מחיצתי לבין רחם דו-קרני. שניהם נראים זהים בצילום רחם ושניהם עלולים לגרום להפלות או ללידה מוקדמת. אבל בעוד שרחם מחיצתי ניתן לתיקון בניתוח (היסטרוסקופיה, הרי שרחם דו קרני אינו ניתן לתיקון. בדיקת אולטרסאונד תלת מימד מאפשרת לדמות הן את המבנה החיצוני והן את החלל של הרחם ועל ידי כך להבדיל בין שני המצבים.

שאלות נפוצות בנושא אולטרסאונד רחם

ככלל, השימוש במתמר וגינלי מאפשר את ההדמיה הטובה ביותר של הרחם והשחלות. יחד עם זאת, לנערות או נשים שלא מקיימות יחסי מין ניתן לבצע את הבדיקה עם מתמר בטני.

בבדיקת אולטרסאונד אין צורך להשתמש בחומר ניגוד (בניגוד לצילום רנטגן), שכן מכשיר האולטרסאונד אינו מצלם באופן ויזואלי אלא באמצעות גלי קול.

לבדיקת אולטרסאונד רחם אין סיכונים, היא אינה גורמת לנזקים, ואינה כרוכה בחשיפה לקרינה מייננת. הבדיקה אינה גורמת לכאב ברוב רובם של המקרים, ואי הנוחות שהיא גורמת היא פחותה עוד יותר אפילו לעומת אי הנוחות הנגרמת בעת בדיקה גניקולוגית ידנית.

פרופ' שי אליצור מבצע אולטרסאונד רחם במרפאתו – לקביעת תורים צרי קשר בליחצה כאן או בחיוג למרפאה בטלפון 053-3310987

דילוג לתוכן