חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

אולטרסאונד מעקב זקיקים

בדיקת אולטרסאונד זקיקים מסייעת לנשים שמתקשות להיכנס להיריון לדעת מתי הן מבייצות. הבדיקה מספקת להן את מועד הביוץ המדויק וזאת כי היא יכולה לעקוב אחרי התפתחות הזקיקים בשחלות – מהזקיקים הכי קטנים ועד לזקיקים המובילים המלאים בנוזל שצפויים לבייץ. מעקב אחרי הזקיקים הבשלים והמלאים בנוזל, יעזור לאותן נשים שמנסות להרות לדעת מתי לקיים יחסי מין או לתזמן את מועד שאיבת הביציות במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF).

יחד עם זאת, יש לזכור שיחד עם המעקב באולטרסאונד אחר התפתחות הזקיקים, חשוב לבצע גם מעקב אחר עליית ההורמונים בדם (אסטרוגן, פרוגסטרון ו-LH) כדאי להבטיח שהזקיקים אכן מתפתחים בצורה תקינה.

אולטרסאונד מעקב זקיקים

בדיקת מעקב זקיקים

בדיקת מעקב זקיקים זו בדיקת אולטרסאונד, שמבוצעת לא בגישה בטנית אלא בגישה וגינלית ברוב המקרים, אשר בעזרתה ניתן לראות את הזקיקים בצורה הטובה ביותר. במהלך הבדיקה נבדקת כמות זקיקים תקינה, לצד בדיקת גודלם של הזקיקים וקצב ההתפתחות שלהם. בנוסף לבדיקת האולטרסאונד מומלץ גם לבצע בדיקת דם ולמדוד את רמתם של הורמונים מסוימים. בדרך זו ניתן להעריך טוב יותר את מידת הבשלתם של הזקיקים הקיימים.

באילו מקרים מתי ניתן לבצע את בדיקת אולטרסאונד מעקב זקיקים?

בדיקת אולטרסאונד מעקב זקיקים מתבצעת לרוב בקרב נשים שמעוניינות לתזמן את יחסי המין למועד הביוץ או במהלך טיפולי פוריות. אלו הם המקרים העיקריים והסיבות המרכזיות לכך שנשים מגיעות לבצע בדיקת אולטרסאונד מעקב זקיקים:

מעקב לגילוי הביוץ הרגיל: בדרך כלל נשים שהווסת החודשית שלהן לא סדירה מגיעות לבדיקת אולטרסאונד זקיקים כדי לתזמן קיום יחסים למועד הביוץ המדויק. הבדיקה מעריכה מתי יבשיל הזקיק ויתרחש ביוץ ובהתאם לכך, הרופא ינחה את הזוג מתי מומלץ לקיים יחסי מין ומהו "חלון" הזמן המתאים.
בעיה בזרע: ישנם מקרים בהם מתגלה בעיה קלה בזרע. במקרים אלו ניתן באמצעות הבדיקה להעריך את מועד הביוץ המדויק ואז – לתזמן "חלון" לקיום יחסים או להזרעה.
טיפולי פוריות: נשים המקבלות הורמונים במסגרת טיפולי פוריות, יצטרכו לעשות בדיקת אולטרסאונד לצורך מעקב זקיקים כל מספר ימים. במקרה הזה, הבדיקה מסייעת לרופא גם לדעת מה המינון ההורמונלי שהן צריכות לצורך השגת הביוץ.
הפריה חוץ גופית (IVF): כאשר נשים נמצאות בהליך הפריה חוץ גופית, יש צורך לעקוב אחר התפתחות הזקיקים לקראת שאיבת הביציות. לצורך כך, מבצעים את בדיקת האולטרסאונד ולפי הנתונים, יהיה ניתן לדעת מהו הזמן המתאים ביותר לשאוב את הביציות שיופרו במעבדה. בתהליך זה, המעקב מסייע לעקוב אחרי התפתחות הזקיקים ובמידת הצורך גם בשינוי הטיפול ההורמונלי הניתן.
חשוב לדעת: בדיקת האולטרסאונד מבוצעת לרב בגישה ווגינאלית, היא איננה כואבת או פולשנית, ומאפשרת לנשים לעבור אותה בקלות.

הליך בדיקת אולטרסאונד מעקב זקיקים

אל הבדיקה מומלץ להגיע עם שלפוחית שתן ריקה. הבדיקה לרב מבוצעת בגישה ווגינאלית. בבדיקה בודקים את גודל ומבנה הרחם, רירית הרחם, מבנה השחלות וגודל הזקיקים שבהן. בסוף הבדיקה המטופלות תקבלנה דו"ח מעקב זקיקים תוצאות ובו מפורט גודל הזקיקים ומספרם בהתאם לבדיקת האולטרסאונד.
חשוב להכיר: ניתן לבצע מעקב זקיקים בכל יום במהלך החודש גם בזמן הדימום הווסתי. בדרך כלל כאשר המטופלת נמצאת במעקב ביוץ רגיל וללא טיפולי פוריות או הפריה – יתבצעו בין 3-4 בדיקות במהלך המחזור החודשי. לעומת זאת, בהליך של טיפולי פוריות והפריה חוץ גופית IVF מעקב זקיקים במחזור יבוצע בין 4-5 פעמים במהלך הטיפול.

כמה זקיקים צריך לשאיבה?

בתהליך טיפולי הפריה חוץ גופית, ככלל המטרה היא להגיע לשאיבה של בין ל-8-15 ביציות איכותיות. זוהי נחשבת כמות זקיקים תקינה יחד עם זאת, חשוב לדעת שיש הבדלים גדולים מאוד במספר הביציות הנשאבות בין נשים שונות, ואפילו באותה האישה (!) ייתכנו הבדלים גדולים במספר הביציות הנשאבות בין טיפול לטיפול. בסופו של דבר, כל ילד מגיע לעולם מביצית אחת וזרע אחד בלבד!

איפה ניתן לבצע את הבדיקה?

כיום ניתן לבצע בדיקת אולטרסאונד למעקב זקיקים בכל קופות החולים, (קופת חולים כללית, מכבי, מאוחדת ולאומית). לכל אחת מקופות החולים יש תנאים ועלויות משלה וכדאי מאוד להכיר מה כלול בתוך הסל ומה לא. חשוב לדעת כי קופות החולים מבצעות את הבדיקה רק לאחר קבלת הפנייה של רופא נשים או מומחה פוריות שהחליט שזו הבדיקה המתאימה למטופלת. כאשר מטופלת נמצאת בתהליך של טיפולי הפריה חוץ גופית (IVF) ניתן לבצע את מעקב הזקיקים גם באותה היחידה בה מבוצע הטיפול.

בדיקת מעקב זקיקים בהפריה חוץ גופית

במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית מבוצע מעקב של בדיקת זקיקים ורמות ההורמונים כאשר המטרה כאן היא להוביל להבשלת מספר זקיקים מחד, ומאידך להימנע מגירוי יתר שחלתי. בדיקת מעקב הזקיקים וההורמונים מאוד חשובה גם לשם מעקב אחר התקדמות הטיפול והתאמת המינון של הטיפול ההורמונאלי הצורה הטובה ביותר. כמו כן באמצעות בדיקה זו ניתן להחליט על המועד הטוב ביותר לשאיבת הביציות. טיפול הפריה חוץ גופית הוא אחד מבין הטיפולים שניתנים לאישה או לזוג כאשר הם מתקשים להרות באופן טבעי. מדובר בתהליך שבו שואבים ביציות בשלות מהשחלות של האישה וההפריה שלהן עם הזרע מתבצעת מחוץ לגוף האישה במעבדה. בין 2-5 ימים לאחר השאיבה הביצית המופרית מוחזרת לתוך הרחם להשתרשות והיריון.
שאיבת הביציות מתרחשת לרב לאחר 10-14 ימים בהן האישה נטלה תרופות הורמונליות (לרב בזריקות) שהובילו להתפתחות של מספר ביציות בשחלות. הליך השאיבה מבוצע בחדר ניתוח, בגישה ווגינאלית, לוקח בין 10-15 דקות והוא נעשה לרב בהרדמה כללית קצרה. לאחר השאיבה האישה נשארת להתאוששות למספר שעות ומשתחררת לביתה. הביציות יועברו למעבדה לשם הפריה עם הזרע. בין 2-5 ימים לאחר השאיבה הביצית המופרית מוחזרת לרחם האישה. פעולה זו פשוטה ואינה מחייבת הרדמה.
טיפולי פוריות יכולים להיות אתגר גדול עבור המטופלים, ולכן לפני תחילת ההליך מומלץ לבחור רופא מומחה לפוריות, מקצועי ובעל ניסיון שיידע להתאים עבורכם את הטיפול הנכון והמדויק. ד"ר שי אליצור הינו רופא מומחה לפוריות המתמחה בטיפולי פוריות רבים ומגוונים כולל גם טיפולים ללא הורמונים, טיפולי שימור פוריות, הקפאת ביציות, תרומת ביציות ועוד. בחירת רופא מומחה לתהליך זה, היא חשובה ותסייע לכם להגשים את החלום בבטחה, בסבלנות ובהצלחה!

בדיקת מעקב זקיקים בעת טיפולי הפוריות

אצל נשים שעוברות טיפולי הזרעה שכוללים גם טיפול הורמונלי, מומלץ לבצע מעקב ביוץ ובדיקת מעקב זקיקים כדי לקבוע מהו המינון המתאים של הטיפול ההורמונאלי. מצד אחד המינון ההורמונלי צריך להיות גבוה מספיק כדי להוביל להבשלת הזקיק אך מצד שני יש להימנע ממינון גבוה מדי כדי למנוע גירוי יתר שחלתי. במידה ומדובר בטיפולי הזרעה לרב מבוצע המעקב בין 3 ל-4 פעמים במהלך הטיפול. במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית ייתכן שיהיה על המטופלת לבצע את הבדיקה מספר רב יותר של פעמים.

שאלות ותשובות בנושא מעקב זקיקים

מעקב ביוץ מומלץ לבצע במקרים שבהם המחזור לא סדיר ועל כן קשה להאריך מתי מועד הביוץ. גם כאשר ישנה בעיה בזרע ונדרשת הזרעה או כאשר מעוניינים בהזרעה עם תרומת זרע, בדיקה זו עוזרת להעריך את מועד הביוץ ולבצע את ההזרעה בהתאם לכך.

מי שמבצע את בדיקת המעקב הוא רופא/ת נשים או טכנאי/ת אולטרסאונד.

בתחילתו של המחזור החודשי קוטרו של הזקיק לרוב הוא סביב 5-10 מ"מ ולקראת הביוץ הקוטר יגדל ויעלה לכ-17-22 מ"מ. קוטר הזקיק מסייע לרופא המטפל ולמטופלות לדעת את הבשלות של הביציות ונוסף לכך לדעת מהו מועד הביוץ.

זקיק שהקוטר שלו עולה על 17 מ"מ נחשב לזקיק הנושא ביצית בשלה ושהמטופלת לקראת ביוץ. יחד עם זאת, חשוב לדעת שמבלי לבצע גם בדיקת דם להורמונים (אסטרוגן, פרוגסטרון, LH) לא ניתן לדעת מהו מועד הביוץ המשוער.

נוזל בדוגלס הינו נוזל צלול הנמצא באגן. לעיתים הוא מעיד על כך שככל הנראה כבר התרחש הביוץ. זהו עוד נתון שיכול לסייע לרופאים לדעת האם המטופלת בביוץ או אחריו. ייתכנו גם סיבות נוספות לנוזל בדוגלס וכדאי להיוועץ עם הרופא המטפל.

מתי מתרחש הביוץ ואיך בודקים את התקדמות טיפול הפוריות?

נשים רבות סובלות ממחזור חודשי לא סדיר. ככלל, כשלאישה יש מחזור סדיר כל חודש אנו מניחים שתהליך הביוץ אצלה מתרחש בצורה תקינה. במידה והמחזור החודשי אינו סדיר ניתן לבדוק את תקינות תהליך הביוץ על ידי "מעקב ביוץ". מעקב זה מתבצע בשילוב של בדיקת אולטרסאונד למעקב אחר התפתחות הזקיק ובדיקת דם להורמונים אסטרדיול, פרוגסטרון ולעיתים גם LH. באמצעות בדיקות אלו ניתן לתזמן את מועד קיום יחסי המין שיאפשר כניסה להריון על הצד הטוב ביותר.

הזמן הנכון להיכנס להריון

מתוך אלפי תאי זרע רק זרעון אחד יצלח את המסע המפרך מהנרתיק ועד הביצית. בפני הזירעון עומדים אתגרים רבים, כאשר מלבד המסע הארוך עצמו עליו להגיע אל הביצית גם בזמן הנכון כדי שתתבצע הפרייה. אומנם זאת נראית כמשימה פשוטה אך לא פעם נדרש גם מזל. כשלרשותו עומד חלון הזדמנויות צר וקטן לא תמיד פשוט לתזמן את מועד הכניסה להריון. כאשר המחזור סדיר ניתן לדעת מתי מתרחש הביוץ, אולם כאשר המחזור אינו סדיר קיימת בעייתיות.

היכן מתחילים?

הזמן הטוב ביותר לקיום יחסי מין לשם כניסה להריון נע בטווח של 72-48 שעות לפני הביוץ ועד 24 שעות לאחר מועד הביוץ. במידה ואין בעיה רפואית כלשהי שדורשת בדיקה ואבחון מעמיקים, ניתן בהחלט לבצע בדיקה ביתית לאיתור מועד הביוץ כדי להבין מתי הזמן הטוב ביותר לקיים יחסי מין. בדיקה זו בודקת את נוכחותו של הורמון ה– LH בשתן אשר לקראת הביוץ ערכיו עולים. בדיקה זו מומלצת כאשר לא ידועה על כל בעיה רפואית שמונעת את הכניסה להריון.

ליצירת קשר עם פרופ' שי אליצור לביצוע בדיקת אולטרסאונד מעקב זקיקים
לחצי כאן או התקשרי 053-3310987

דילוג לתוכן