מומחה לאנדומטריוזיס

 
אנדומטריוזיס הינה מחלה דלקתית תלוית – אסטרוגן (הורמון המין הנשי) הפוגעת ב- 5-10% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות. התסמינים המרכזיים הם כאבים עזים בזמן הווסת, כאבי אגן כרוניים, כאבים בזמן קיום יחסי מין וקשיים להרות.
 

נהוג היום לחלק את מחלת האנדומטריוזיס בהתאם למיקומם של הנגעים:

 
  • אנדומטריוזיס פריטונאלי שטחי – נגעים מפושטים בחלל הבטן והאגן. עלול לגרום לכאבים עזים אך קשה מאוד לאבחון בבדיקות ההדמיה השונות.
  • אנדומטריוזיס עמוק (DIE) – נגעים עמוקים בין קיר הרחם האחורי למעיים, לשחלות ולרצועות האגניות. עלול לגרום לכאבים עזים בקיום יחסי מין ופגיעה בכליות עקב חסימה של השופכנים.
  • אנדומטריומה – ציסטה אחת או מספר ציסטות עם נוזל עכור של אנדומטריוזיס בתוך השחלה. עלול לגרום לפגיעה קשה ב"רזרבה" השחלתית.
  • אדנומיוזיס – מוקדי אנדומטריוזיס בתוך שריר הרחם (המיומטריום). עלול לגרום לכאבים קשים והפרעה בהשרשה של העובר ברחם.
 
מומחה לאנדומטריוזיס, אנדומטריוזיס שטחי
 

חשוב לזכור

 
לכל אישה יכולים להיות שילוב של מספר סוגים של אנדומטריוזיס ולכן חשוב לבצע הערכה מוקדמת מקיפה של היקף המחלה לפני החלטה על הטיפול.
 

בעיות פוריות בקרב נשים עם אנדומטריוזיס

 
נשים עם אנדומטריוזיס סובלות בשכיחות גבוהה יותר מבעיות של חוסר פוריות בהשוואה לאוכלוסיית הנשים הכללית. הדבר יכול לנבוע מסיבות שונות כמו:

  • הידבקויות באגן
  • חסימה של החצוצרות
  • דלקת כרונית באגן שמזיקה לביציות ולתהליך השרשת העובר ברחם
  • פגיעה בשחלות עקב ציסטות (אנדומטריומות)
 

הצורך בטיפול ייחודי

 
כל הטיפולים התרופתיים שניתנים באנדומטריוזיס (כמו גלולות למניעת הריון, תכשירי פרוגסטרון, התקנים תוך רחמיים המפרישים פרוגסטרון, זריקות דקאפפטיל ועוד) אינם מאפשרים לאישה להרות כך שחייבים להפסיקם עם תחילת התכנון להרחבת המשפחה. יתר על כן, טיפולי הפוריות, שכרוכים לרב בשימוש בתכשירים הורמונאליים, עלולים אף להחמיר את מחלת האנדומטריוזיס עקב השפעתן על הנגעים!

לפיכך, טיפולי פוריות בנשים עם אנדומטריוזיס נעשים על ידי רופאים מומחים הן לפוריות והן לאנדומטריוזיס שילוב ייחודי, שמאפשר לתת מענה למורכבות הרבה של נושא הפוריות אצל מטופלות עם אנדומטריוזיס.
 

לסיכום

 
אנדומטריוזיס הינה מחלה שיכולה להופיע בצורות שונות אצל נשים שונות והטיפול חייב להיות מותאם לכל אישה ואישה בנפרד ובאופן ייחודי בהתאם להיקף המחלה, מצבה המשפחתי, גילה ועוד.

גם במקרים בהם המטופלת אינה מתכנת עדיין להרות, יעוץ מתאים יאפשר לתכנן נכון את ההמשך. חשוב לזכור שטיפולים מסוימים, כמו שימור פוריות על ידי הקפאת ביציות למשל, אינם אפשריים בכל שלב ובמקרים מסוימים עיכוב בטיפול עלול לגרום למטופלת "לאחר את הרכבת".

חשוב לדעת! החל משנת 2018 כל אישה עם אנדומטריוזיס, שנמצאת בסיכון מוגבר לאי ספיקה שחלתית מוקדמת, תהיה זכאית לקבל במימון המדינה טיפולים להקפאת ביציות!

 
 

אנדומטריוזיס - שאלות נפוצות

 
 
 
מה זה אנדומטריוזיס?
 
איך מאבחנים את המחלה?
 
 
האם תמיד היה לי אנדומטריוזיס ולמה זה נוצר?
 
אני סובלת מכאבי בטן במהלך המחזור שלי וקראתי על אנדומטריוזיס האם יכול להיות שאני סובלת מהמחלה הזו?
 
 
מה הם התסמינים של אנדומטריוזיס?
 
איך ניתן לטפל בי אם יש לי אנדומטריוזיס?
 
 
האם יש יותר מדרך טיפול אחת?
 
הרופא ממליץ לי לעשות ניתוח, מה עושים בניתוח והאם ניתן לחזור עליו יותר מפעם אחת?
 
 
האם שיטת הטיפול הטיפולי פוריות שונה לאישה אשר סובלת מאנדומטריוזיס?
 
האם רופאה משלימה יכולה לעזור לי?
 
 
האם ייקח לי יותר זמן להיכנס להריון בגלל המחלה הזו?
 
האם יש סיכוי שאכנס להריון באופן טבעי אם אני סובלת מהמחלה?
 
 
 
 
 
 
 
לקריאת מידע חשוב נוסף בנושא אנדומטריוזיס >>>

האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.