היסטרוסקופיה

 

היסטרוסקופיה אבחנתית

 
אחת הדרכים להעריך את חלל הרחם הינה בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית. בבדיקה זו מבוצעת הסתכלות ישירה לתוך חלל הרחם באמצעות סיב אופטי דק המוחדר דרך צוואר הרחם ומחובר למסך ומצלמה. הבדיקה אינה מצריכה הרדמה, אינה מחייבת את הרחבת צוואר הרחם ולרב אינה כרוכה בכאב. ברב המקרים הבדיקה מבוצעת במרפאה ועורכת כ -10-15 דקות.
 

הרחם

 
הרחם הינו איבר המורכב מגוף הרחם שמורכב משריר (מיומטריום) וחלל פוטנציאלי שמצופה ברירית (אנדומטריום). רירית הרחם היא זו שמשגשגת במהלך החודש ונושרת בדימום במהלך הווסת. במהלך ההיריון הביצית עוברת הפריה על ידי הזירעון בתוך החצוצרה והעובר שמתפתח עובר לאורך החצוצרה ונכנס לרחם כשהוא בין 5-7 ימים (שלב הבלסטוציסט).
 

רירית הרחם

 
עם הגעתו לרחם העובר משתרש בתוך רירית הרחם ולכן הכרחי שרירית הרחם תהיה תקינה ותאפשר השרשה תקינה של העובר. בבדיקת ההיסטרוסקופיה ניתן לזהות ממצאים שנמצאים ברירית הרחם ועלולים להפריע להשרשה תקינה של העובר כמו פוליפים, הידבקויות, "נישה" של ניתוח קיסרי, מחיצה רחמית, שרירן שבולט לחלל הרחם וכדומה.
 

חשוב לזכור

 
הבדיקה אינה מדגימה בצורה טובה את גוף הרחם שמורכב מהמיומטריום ולכן מאבחנת בצורה חלקית בלבד ממצאים כמו אדנומיוזיס (נגעי אנדומטריוזיס בתוך שריר הרחם) רחם דו קרני, שרירן תוך רחמי וכדומה. בנוסף, במהלך הבדיקה ניתן לזהות אך ורק את פתחי החצוצרות כך שהיא אינה מסוגלת לבדוק את תקינות החצוצרות לכל אורכן.
 

see and treat

 
במידה ונמצא במהלך הבדיקה ממצא קטן (פוליפ קטן, הידבקויות רחמיות עדינות) ניתן לעיתים לטפל בו כבר במהלך הבדיקה ללא צורך בהרדמה. שיטה זו מצריכה ציוד מיוחד ונקראת see and treat .
 

היסטרוסקופיה ניתוחית

 
במידה ומדובר בממצא גדול יש לבצע פעולת היסטרוסקופיה נוספת בהרדמה כללית, היסטרוסקופיה ניתוחית. פעולה זו מבוצעת בחדר ניתוח וכרוכה בהרחבה של צוואר הרחם על מנת לאפשר החדרת מכשירים לטיפול בממצא הרחמי. ניתן בהיסטרוסקופיה הניתוחית לבצע כריתה של פוליפים גדולים, כריתת מחיצה תוך רחמית, כריתת שרירן בחלל הרחם ועוד. לרב מומלץ להמתין כחודש לאחר הניתוח לפני כניסה להריון.
 

בדיקת "הקצף"

 
על מנת לבדוק את תקינות מבנה הרחם כולו ותקינות החצוצרות מומלץ לבצע את בדיקת "הקצף" EXFoam. בדיקה זו מאפשרת הדמיה מצוינת של הרחם, השחלות והחצוצרות במהלך בדיקת אולטרסאונד ויכולה במקרים רבים להחליף את בדיקת ההיסטרוסקופיה האבחנתית.

 
 
לפרטים נוספים ניתן להתקשר למרפאתו של ד''ר שי אליצור או להשאיר פרטים כאן