חיפוש
סגור את תיבת החיפוש

הזרעה

אומנם הדעה הרווחת בעבר הייתה שעקרות מקורה באישה, אך היום ידוע לנו שאצל כ – 40% מהזוגות שמתקשים להרות הבעיה דווקא נעוצה בבן הזוג.

הזרעה

תפקיד הזרעונים

הזירעונים אמורים לפגוש את הביצית שבייצה לחצוצרה ושם להפרות אותה. לשם כך יש צורך בכמות רבה של זירעונים (מיליונים רבים!) וכאלו שהם בעלי תנועה מהירה ומבנה תקין. ניתן בבדיקת זרע פשוטה לבדוק את איכות הזירעונים ולדעת האם קיימת בעיה.

מהם זרעונים תקינים?

נפח נוזל הזרע אמור להיות מעל 1.5 סמ"ק, ריכוז הזירעונים מעל ל 15 מיליון לסמ"ק, לפחות 50% מהם צריכים להיות בתנועה, לפחות 25% בתנועה מהירה ומעל 4% מהזירעונים צריכים להיות בעלי מבנה ראש וזנב תקינים.

בדיקת פוריות בגברים

במידה ויש ירידה באיכות הזרע מומלץ להמשיך בבירור אצל בן הזוג שכולל בין היתר בדיקת האשכים על ידי בדיקה גופנית ואולטרסאונד, בדיקת הורמונים ובהתאם לממצאים ייתכנו בדיקות נוספות.

מה משפיע על איכות הזרע?

חשוב לזכור שאיכות הזרע מושפעת מגורמים רבים כמו חום, פעילות גופנית, עישון ועוד ועשויים להיות שינויים משמעותיים בין בדיקה לבדיקה. במקרה של בדיקת זרע לא תקינה, מומלץ לחזור על הבדיקה פעם נוספת.

טיפול בהזרעה תוך רחמית

במקרה של בדיקות זרע חוזרות שאינן תקינות, ניתן להציע לבני הזוג טיפול בהזרעה תוך רחמית. בטיפול זה בן הזוג ייתן את הזרע במעבדת זרע. במעבדה יעבור נוזל הזרע תהליך שנקרא "השבחת זרע".

למעשה לא מדובר ב"השבחה" של הזרע, אלא בתהליך של שטיפת נוזל הזרע ותהליך של הפרדה בתמיסה מיוחדת שמפרידה מנוזל הזרע רק את הזירעונים בעלי התנועה המהירה ביותר ומבנה תקין. תהליך זה אורך כ- 30-45 דקות ובסופו מתקבל נפח נוזל של כ 0.5 סמ"ק, שבו נמצאת "הסיירת" של הזירעונים! נוזל זה מוזרק באמצעות מוליך עדין ישירות לרחם האישה בפעולה שנקראת הזרעה תוך רחמית.

פעולה זו ככלל אינה כרוכה בכאב ואינה מצריכה הרדמה. היא אורכת מספר דקות ובסופה יכולה האישה להמשיך בשגרת חייה. כשבועיים לאחר ההזרעה ניתן לבצע בדיקת הריון לבדוק באם הטיפול צלח.

שילוב טכניקות להגברת סיכויי ההצלחה

ניתן לשלב את טיפולי ההזרעות לעיתים גם עם טיפולים הורמונאליים לאישה לשם הגברת כמות הזקיקים בשחלות ותזמון הביוץ. במידה ואיכות הזרע ירודה ביותר או במקרים בהם נכשלו טיפולי ההזרעה מומלץ להתקדם לטיפולי הפריה חוץ.

עוד על סיכויי ההצלחה

גורמים רבים משפיעים על הסיכוי להצלחת טיפולי הזרעה תוך רחמית, כאשר אלה הבולטים שבהם:
– איכות הזרע שבו משתמשים במסגרת הטיפול.
– גיל האישה אשר עוברת את הטיפול.
– גורמי אי הפוריות המקוריים, אשר הובילו לצורך בטיפול זה (דוגמת פגם בזרע, פגם כלשהו בתהליך הביוץ ועוד).
– משכו הכללי של מצב אי הפוריות בו מטפלים.
– איכות הביציות. מושפעת בעצמה מגורמים רבים, כולל תזונה ומתח נפשי.
– תקינות החצוצרות, אשר עשויות להיות למשל חסומות.
– רמות ההורמון FSH (Follicle Stimulating Hormone / הורמון מגרה זקיק) – ככל שהן יותר גבוהות, כך פוחת הסיכוי להצלחת טיפול ההזרעה התוך רחמי.
– שימוש בתרופות להשראת ביוץ (שגם מעלה סיכוי להריון מרובה עוברים).

כפי שראיתם, מדובר על משוואה עם משתנים רבים מאוד ושונים מזוג לזוג ולכן, לא פשוט להעריך את הסיכוי להצלחה בכל מקרה ספציפי. כללית, סיכוי ההצלחה של כל טיפול הזרעה תוך רחמית מוערך ב-8%-17%. זה אמנם סיכוי נמוך ביחס לסיכויי הצלחת טיפול של הפריה חוץ גופית (הפריה מלאכותית / "הפריית מבחנה" / IVF). עם זאת, מדובר בהליך פשוט הרבה יותר מהפריה חוץ גופית ובטוח, כך שבמקרים מסוימים כדאי לנסותו. מומלץ לכל זוג או אישה להתייעץ עם מומחה הפוריות לגבי כדאיות טיפול הזרעה.

בקונטקסט הרחב
כיצד משתלבים טיפולי הזרעה תוך רחמית וסיכויי הצלחתם, בקונטקסט הרחב של טיפולי פוריות? לפני טיפולי הפריה חוץ גופית ייתכן שכדאי לנסות אפשרויות אחרות, בהן טיפול תרופתי לגרימת ביוץ (באמצעות כדורים או זריקות) והזרעה. במידה ולאחר מספר טיפולים כאלו לא הושג הריון מומלץ לשקול אפשרויות אחרות והשלב הבא הוא לרוב הפריה חוץ גופית. לעתים, עשויים לוותר בכלל על שלב ההזרעה התוך רחמית ולעבור היישר לאפשרות ההפריה החוץ גופית. זאת, בהתאם לגורמים שונים אשר משפיעים מאוד על סיכויי ההצלחה (כמו גיל האישה, איכות הזרע, מצב החצוצרות ועוד).

האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.

פרופ' שי אליצור מבצע טיפולי הזרעה במרפאתו – לקביעת תורים צרי קשר בליחצה כאן או בחיוג למרפאה בטלפון 053-3310987

דילוג לתוכן