נשים רבות סובלות ממחזור חודשי לא סדיר. ככלל, כשלאישה יש מחזור סדיר כל חודש אנו מניחים שתהליך הביוץ אצלה מתרחש בצורה תקינה.  במידה והמחזור  החודשי אינו סדיר ניתן לבדוק את תקינות תהליך הביוץ על ידי "מעקב ביוץ". מעקב זה מתבצע בשילוב של בדיקת אולטרסאונד למעקב אחר התפתחות הזקיק ובדיקת דם להורמונים אסטרדיול, פרוגסטרון ולעיתים גם LH. באמצעות בדיקות אלו ניתן לתזמן את מועד קיום יחסי המין שיאפשר כניסה להריון על הצד הטוב ביותר.

הזמן הנכון להיכנס להריון


מתוך אלפי תאי זרע רק זרעון אחד יצלח את המסע המפרך מהנרתיק ועד הביצית. בפני הזירעון עומדים אתגרים רבים, כאשר מלבד המסע הארוך עצמו עליו להגיע אל הביצית גם בזמן הנכון כדי שתתבצע הפרייה. אומנם זאת נראית כמשימה פשוטה אך לא פעם נדרש גם מזל. כשלרשותו עומד חלון הזדמנויות צר וקטן לא תמיד פשוט לתזמן את מועד הכניסה להריון. כאשר המחזור סדיר ניתן לדעת מתי מתרחש הביוץ, אולם כאשר המחזור אינו סדיר קיימת בעייתיות.

היכן מתחילים?


הזמן הטוב ביותר לקיום יחסי מין לשם כניסה להריון נע בטווח של 72-48 שעות לפני הביוץ ועד 24 שעות לאחר מועד הביוץ. במידה ואין בעיה רפואית כלשהי שדורשת בדיקה ואבחון מעמיקים, ניתן בהחלט לבצע בדיקה ביתית לאיתור מועד הביוץ כדי להבין מתי הזמן הטוב ביותר לקיים יחסי מין. בדיקה זו בודקת את נוכחותו של הורמון ה– LH בשתן אשר לקראת הביוץ ערכיו עולים. בדיקה זו מומלצת כאשר לא ידועה על כל בעיה רפואית שמונעת את הכניסה להריון.

מהי בדיקת מעקב זקיקים?


בדיקת מעקב זקיקים זו בדיקת אולטרסאונד, שמבוצעת לא בגישה בטנית אלא בגישה וגינלית ברוב המקרים, אשר בעזרתה ניתן לראות את הזקיקים בצורה הטובה ביותר. במהלך הבדיקה נבדקת כמות זקיקים תקינה, לצד בדיקת גודלם של הזקיקים וקצב ההתפתחות שלהם. בנוסף לבדיקת האולטרסאונד מומלץ גם לבצע בדיקת דם ולמדוד את רמתם של הורמונים מסוימים. בדרך זו ניתן להעריך טוב יותר את מידת הבשלתם של הזקיקים הקיימים.

טיפולי פוריות

באילו מקרים מומלץ לבצע בדיקת מעקב זקיקים?


מעקב ביוץ מומלץ לבצע במקרים שבהם המחזור לא סדיר ועל כן קשה להאריך מתי מועד הביוץ. גם כאשר ישנה בעיה בזרע ונדרשת הזרעה או כאשר מעוניינים בהזרעה עם תרומת זרע, בדיקה זו עוזרת להעריך את מועד הביוץ ולבצע את ההזרעה בהתאם לכך.

בדיקת מעקב זקיקים בעת טיפולי פוריות


אצל נשים שעוברות טיפולי הזרעה שכוללים גם טיפול הורמונלי, מומלץ לבצע מעקב ביוץ ובדיקת מעקב זקיקים כדי לקבוע מהו המינון המתאים של הטיפול ההורמונאלי. מצד אחד המינון ההורמונלי צריך להיות גבוה מספיק כדי להוביל להבשלת הזקיק אך מצד שני יש להימנע ממינון גבוה מדי כדי למנוע גירוי יתר שחלתי. במידה ומדובר בטיפולי הזרעה לרב מבוצע המעקב בין 3 ל-4 פעמים במהלך הטיפול. במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית ייתכן שיהיה על המטופלת לבצע את הבדיקה מספר רב יותר של פעמים.

בדיקת מעקב זקיקים בהפריה חוץ גופית


במהלך טיפולי הפריה חוץ גופית מבוצע מעקב של בדיקת זקיקים ורמות ההורמונים כאשר המטרה כאן היא להוביל להבשלת מספר זקיקים מחד, ומאידך להימנע מגירוי יתר שחלתי. בדיקת מעקב הזקיקים וההורמונים מאוד חשובה גם לשם מעקב אחר התקדמות הטיפול והתאמת  המינון של הטיפול  ההורמונאלי  הצורה הטובה ביותר. כמו כן באמצעות בדיקה זו ניתן להחליט על המועד הטוב ביותר לשאיבת הביציות.