טיפולי IVF

 
לאחר השלמת כל הבדיקות שלכם נוכל להתאים לכם את הטיפול הטוב ביותר בשבילכם.
בהתאם לממצאים נחליט האם צריך טיפול בתרופות לגרימת ביוץ, הזרעה או טיפולי הפריה חוץ גופית – IVF.

טיפול הפריה חוץ גופית הוא טיפול הפוריות המתקדם ביותר היום והוא כולל מספר שלבים:
בשלב הראשון של הטיפול משתמשים בתרופות הורמונאליות (שניתנות לרב בזריקות) לצורך גיוס מספר ביציות שיתפתחו בשחלה.

רב התרופות ניתנות בהזרקה תת-עורית באזור הבטן, מה שמאפשר הזרקה עצמית ע“י המטופלת. חלק מהתרופות מגיעות ב"עטי הזרקה" ייעודיים וחלקן מגיעות באמפולות שמכילות אבקה של חומר פעיל ונוזל שמשמש להמיס את האבקה.
חשוב לקבל הדרכה אישית מהאחות לגבי אופן השימוש בתרופות אלו טרם תחילת הטיפול.

אנו שואפים להשיג בין 8-12 ביציות במחזור טיפול אחד. במהלך הזריקות תתבקשי לבצע מעקב של בדיקות דם (להורמונים אסטרדיול, פרוגסטרון ולעיתים גם LH) ואולטרסאונד למדידת קוטר הזקיקים המתפתחים ועובי רירית הרחם. בהתאם לבדיקות שלך ייתכן וייעשו שינויים במינון של התרופות במהלך הטיפול.

בנוסף, משולבות במהלך הטיפול גם תרופות המונעות ביוץ מוקדם ואובדן הביציות.
כאשר הנתונים של עובי רירית רחם, גודל הזקיקים והרמות ההורמונאליות מצביעים על קיומם של זקיקים בשלים, ניתנת זריקה המבוססת על הורמון ה- HCG (אוביטרל/פרגניל), שמטרתה לגרום להבשלה סופית של הביצית בזקיק. זריקה זו ניתנת 32 עד 38 שעות לפני השאיבה. לעיתים נעדיף להשתמש בזריקת דקאפפטיל 0.1 לגרימת הביוץ, וזאת על מנת לשפר את ההבשלה של הביציות ולמנוע גירוי יתר שחלתי.

לעיתים נבחר לבצע שאיבה של ביצית בודדת במחזור טבעי ללא גירוי הורמונלי. טיפול זה נקרא "מחזור טבעי" או "מחזור טבעי למחצה" ומיועד בעיקר לנשים המגיבות לא טוב לגירוי הורמונלי, נשים מבוגרות, נשים עם כישלונות מרובים או נשים המגיבות בגירוי יתר לכל טיפול.

שאיבת הביציות נעשית בחדר ניתוח של יחידת ה IVF לרב בהרדמה כללית , לכן עליך להיות בצום מוחלט של לפחות 6 שעות (יש להימנע מאכילה, שתייה, לעיסת מסטיק ועישון).

השאיבה נעשית בהנחיית מתמר אולטרסאונד וגינאלי ונמשכת 10-20 דקות. מיד לאחר השאיבה מועברים נוזלי הזקיקים שנשאבים למעבדה ועם התעוררות שלך מההרדמה, בזמן אמת, תדעי מהו מספר הביציות שנשאבו לך.

מאחר ושאיבת הביציות הינה פעולה חודרנית, בשכיחות מאד נמוכה יתכנו סיבוכים כגון: דימום מהשחלה, פגיעה בשלפוחית השתן או במעי.
במקביל לשאיבת הביציות ממך ימסור בן הזוג דגימת זרע.

במקרים של זרע באיכות גבוהה ניתן לבצע הפריה בהליך "הפריה טבעית", הליך בו תא הזרע האיכותי ביותר חודר לביצית. במקרים של איכות זרע נמוכה או כישלונות חוזרים, תתבצע פעולת מיקרומניפולציה שמשמעותה הזרקת תא זרע בודד לתוך הביצית (ICSI).

לאחר השאיבה תישארי להשגחה במחלקה כשעה עד שעתיים. שאיבת ביציות עלולה להיות כרוכה במעט כאב, דימום קל מהנרתיק ולחצים בבטן תחתונה. במידה ותבחיני שהכאב או הדימום אינם מתמעטים או מחריפים במהלך השעות הראשונות לאחר השאיבה או במידה ומופיעות תופעות כגון: כאבי בטן חזקים, תחושת עילפון, קושי בנשימה, חום, בטן תפוחה ביותר או כל תלונה חריגה אחרת, יש לפנות בהקדם לרופא המטפל או לחדר מיון.

דמום וגינאלי קל בעקבות הדיקור הינו תופעה מוכרת ולרוב אין לה משמעות. דימום זה אינו דימום של נידה מאחר ואינו מגיע מחלל הרחם אלא מדופן הנרתיק.

החזרת העוברים יכולה להיעשות ביום השני לאחר השאיבה כאשר העובר בן 2 עד 4 תאים, ביום השלישי בו העובר בן 4 עד 8 תאים, או ביום החמישי בו העובר מורכב מכ- 100 תאים: בלסטוציסט.

מועד ההחזרה ומספר העוברים המוחזרים ייקבע בהתאם למספר קריטריונים ביניהם: רצון בני הזוג, איכות העוברים, גיל האישה, מספר מחזורי טיפול ונתונים רפואיים נוספים.
במידה ותרצו, בן זוגך או כל מלווה אחר מטעמך מוזמן להיות נוכח בחדר אתך בעת ההחזרה.

ככלל ההחזרה נעשית ללא הרדמה, בהנחיית אולטרסאונד ומבוצעת באמצעות צינורית עדינה, המוחדרת לחלל הרחם דרך תעלת צוואר הרחם. בדרך כלל תתבצע הפעולה כאשר שלפוחית השתן מלאה, לכן מומלץ לא לרוקן את שלפוחית השתן כשעתיים טרם ההחזרה, אלא אם נאמר לך אחרת.

במידה ולאחר ההחזרה יישארו עוברים עודפים באיכות טובה הם יוקפאו לצורך שימוש עתידי. חשוב לדעת שלא כל העוברים מתאימים להקפאה ויישרדו את הליך ההקפאה וההפשרה ולכן ורק העוברים האיכותיים ביותר מוקפאים.

כשבועיים לאחר ההחזרה תוכלי לבצע בדיקת הריון בדם לגלות האם את בדרך להגשמת החלום הנכסף. בהצלחה!
 
טיפולי ivf