5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
ד"ר אליצור שי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

טיפולי הפריה חוץ גופית

 
ד"ר שי אליצור מנהל את יחידת ה- IVF במרכז הרפואי אסותא, רמת החייל. הוא מאבחן את כל סוגי בעיות הפוריות ומבצע את מגוון טיפולי הפוריות, כולל צילומי רחם (בהרדמה במידת הצורך), מעקבי ביוץ, טיפולי הזרעה תוך רחמית, טיפולי IVF, טיפולי IVM (טיפול ללא הורמונים), הקפאת ביציות, תרומת ביציות ועוד.
 
הכמיהה להורות מביאה לידי ביטוי את אחד הרצונות הבסיסיים הטבועים בנו כבני אדם עוד משחר קיומו של המין האנושי. על מנת שאישה תהרה צריכים להתקיים מספר תנאים:
 
  1. במהלך המחזור החודשי של האישה מתפתח זקיק ובתוכו ביצית. במחזור של 28 ימים, סביב היום ה– 14 לערך, מתרחש תהליך הביוץ. זהו תהליך שבו הביצית חורגת מהשחלה ועוברת לחצוצרה, שהינה האיבר שמחבר בין השחלה לרחם. אישה שסובלת ממחזורים לא סדירים, יתכן ולא מתרחש אצלה תהליך ביוץ תקין.
  2. על מנת שהביצית תוכל לעבור מהשחלה לרחם, יש צורך שהחצוצרות יהיו פתוחות וללא חסימות או הדבקויות. דלקות חוזרות באגן עלולות לגרום לחסימה בחצוצרות וקושי להרות. צילום רחם הינה בדיקת הדמיה שמאפשרת לבדוק את תקינות החצוצרות.
  3. תאי הזרע אמורים לפגוש את הביצית בחצוצרה בכדי להפרות אותה. בהמשך הביצית המופרית תמשיך להתפתח ולנוע לתוך חלל הרחם, שם יתפתח העובר. לשם הפריית הביצית, יש צורך שיהיו מספר מספיק של תאי זרע בעלי תנועה ומבנה תקינים. ניתן בבדיקת זרע פשוטה לבדוק את איכות הזרע על מנת לאבחן באם קיימת בעיה באיכות הזרע.
 
הסיכוי של בני זוג צעירים (ללא בעיית פוריות) להרות באופן טבעי הוא כ- 25% לחודש.

כ - 85% מהזוגות יצליחו להרות תוך כשנה, ולכן לרב לא נהוג להתחיל בבירור חוסר פוריות אצל בני הזוג בטרם חלפה שנה לניסיונם להשיג היריון.

יחד עם זאת, במידה ויש חשד לתהליך שיכול לפגוע בפוריות, כמו אישה מעל גיל 35, מחזורים לא סדירים, דלקות חוזרות באגן, כאבים עזים בזמן הדימום הווסתי, ניתוחי בטן קודמים, הפרעות בהתפתחות המינית אצל האישה או הגבר וכדומה, מומלץ להתחיל בבירור עוד טרם חלפה שנה.

הבירור הראשוני כולל בדיקה גופנית, בדיקת אולטרה-סאונד מכוון לרחם ולשחלות, בדיקת דם להורמונים לשם הערכת התפקוד השחלתי, צילום רחם ובדיקת זרע לבן הזוג. במידת הצורך מבוצעות בדיקות נוספות. בהתאם לתוצאות הבירור מותאם הטיפול הרפואי.


האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.