5
2 חוות דעת
 
 
 
 
 
ד"ר אליצור שי
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

אנדומטריוזיס

 
ד"ר שי אליצור הינו מומחה בטיפול בנשים עם אנדומטריוזיס. הוא גם פרסם את המקרה הראשון בעולם של מטופלת עם אנדומטריוזיס קשה, שהקפיאה ביציות לשימור פוריות.
 
אנדומטריוזיס הינה מחלה דלקתית תלוית אסטרוגן (הורמון המין הנשי), הפוגעת ב- 5-10% מאוכלוסיית הנשים בגיל הפוריות. התלונות העיקריות של הסובלות מהמחלה הן: כאבי אגן כרוניים (בעיקר בזמן הדימום הווסתי), כאבים בזמן קיום יחסי מין וקשיים להרות.

באנדומטריוזיס, תאים של רירית הרחם (האנדומטריום), משגשגים באזורים שונים בגוף, שבהם הם לא אמורים להימצא באופן טבעי. נגעי האנדומטריוזיס יכולים להימצא בציסטה בתוך השחלה, (מצב של ציסטה בתוך השחלה המלאה בתאי רירית רחם ונוזל דמי ישן קרוי אנדומטריומה או "ציסטת שוקולד"), על דופן האגן, על רצועות שונות באגן, בקרומים בחלל הבטן, שלפוחית השתן, לולאות מעיים ואפילו, לעיתים נדירות, במקומות מרוחקים מהרחם כמו רקמת הריאה.

מכיוון שתאים אלו מקורם ברירית הרחם, הם מגיבים לשינויים ההורמונליים במהלך המחזור החודשי, ממש כמו התאים שנמצאים ברירית הרחם. בתחילה מוקדי האנדומטריוזיס משגשגים ולאחר מכן, בזמן הדימום הווסתי, הם מדממים ומפרישים חומרים דלקתיים שגורמים לכאבים עזים. המנגנון להיווצרות המחלה אינו ברור לחלוטין.

ייתכן שמדובר בנדידה אחורה של תאים מרירית הרחם, אולי בזמן הדימום הווסתי, דרך החצוצרות לחלל הבטן. אפשרות שנייה היא שתאי האנדומטריוזיס התפתחו מלכתחילה במקומם הנוכחי מסיבה לא לגמרי ברורה.

שכיחות אנדומטריוזיס גבוהה פי 7 בנשים בעלות סיפור משפחתי למחלה, וכנראה הרגישות לפיתוח המחלה מועברת בתורשה המערבת מספר גנים.

 
האבחנה של אנדומטריוזיס במקרים רבים נעשית באיחור רב. אחד הגורמים לכך הוא שאין בדיקה אבחנתית אחת ויחידה שיכולה לאבחן בוודאות את המחלה. צריך להיעזר בתלונות האופייניות למחלה, בדיקה גינקולוגית מקיפה, בדיקת אולטרה-סאונד של האגן ובדיקת דם לסמן CA-125.

לעיתים, האבחנה מבוצעת רק במהלך ניתוח, שבו נכרתים הנגעים ונשלחים לבדיקה פתולוגית תחת מיקרוסקופ. נשים הסובלות מאנדומטריוזיס, סובלות בשכיחות גבוהה יותר מבעיות של ירידה בפוריות בהשוואה לאוכלוסיית הנשים הכללית. לעיתים הדבר נובע מהידבקויות באגן, שנובעות כנראה מהתהליך הדלקתי הממושך באזור מוקדי האנדומטריוזיס, וחסימה באזור החצוצרות, אולם קיימות גם סיבות נוספות שמקורן כנראה בחומריים מסוימים דמויי-דלקת שמופרשים ממוקדי האנדומטריוזיס ופוגעים בביציות ובתהליך השרשת העובר ברחם.

האמור באתר אינו מהווה תחליף לייעוץ מקצועי.